• DOLAR
  3,0716
  % 0,0244
 • EURO
  3,3465
  % 0,0550
 • ALTIN
  125,8614
  % 0,0550
 • BIST
  79.433
  % -0,6246
Arkeoloji Bölümü Mezunları ve Taban Puanları

Arkeoloji Bölümü Mezunları ve Taban Puanları

Ygs-Lys öğrencileri, genellikle bilindik mesleklere yönelmektedirler. Farklı meslekleri tanımak, belki de hayatınız boyunca, seveceğiniz bir mesleği yapmanıza neden olacaktır. Bu ihtimali atlamadan, diğer meslekleri de tanımaya çalışmanız, sizin için önemlidir. Arkeoloji Bölümü Mezunları Ne Yapar?  İnsanoğlunun dünya üzerinde bulunmasından, orta çağ zamanına kadar geçen süreç içinde insana ilişkin her türlü kalıntı ve buluntuyu, çevre ile […]

Ygs-Lys öğrencileri, genellikle bilindik mesleklere yönelmektedirler. Farklı meslekleri tanımak, belki de hayatınız boyunca, seveceğiniz bir mesleği yapmanıza neden olacaktır. Bu ihtimali atlamadan, diğer meslekleri de tanımaya çalışmanız, sizin için önemlidir.

Arkeoloji Bölümü Mezunları Ne Yapar? 

İnsanoğlunun dünya üzerinde bulunmasından, orta çağ zamanına kadar geçen süreç içinde insana ilişkin her türlü kalıntı ve buluntuyu, çevre ile insan arasındaki ilişkileri, araştırmalar ve kazılarla ortaya çıkaran, inceleyen ve koruyan kişiler Arkeoloji mezunları, yani arkeologlardır.

Çok eski çağlardan günümüze kadar, toprak veya su  altındaki eserleri gün ışığına çıkarmak için çeşitli kazılar yapar ve kazılardan elde edilen eserleri temizleyerek korunmasını sağlar.  Eski yıllardan kalan çeşitli parça eserlerin yapıştırılmasını, bakım-onarım ve restorasyonunu yapar.

Bulunan ve tespit edilen tarihi eserlerin veya kalıntıların kaydını tutar, korunmasını sağlar ve toplumun bilgisine sunar. Zaman zaman Kültür Bakanlığının kazılarında gözlemci olarak görevlendirilebilir.

arkeoloji-bölümü

Korunması gereken eserleri saptar ve kaydını tutar. Ayrıca bu eserlere yönelik koruma ve restorasyonlar konusunda kararlar çıkarılmasını da sağlar. Çevresindeki tespit edilen antik kentlerin belirli zamanlarda denetimini yapar. Müze gibi yerlerde çalışanlar da çeşitli koleksiyoncuların denetimini yapar.

Arkeologlar mesleklerini icra ederken çeşitli alet ve ekipmanlar kullanırlar. Bunların bazıları; Spatula, kazma, kürek, el arabası, fırça, keski, su terazisi, süpürge, metre, fotoğraf makinesi, çizim araç-gereçleri, sondaj aletleri ve kimyasal maddelerdir.

Arkeologlar görev yaptıkları yerlere göre değişik ortamlarda çalışırlar. Araştırma konusu yapan arkeologlar, okuyarak, yazarak görevlerini yaparlar ve yaz aylarında kazı çalışmalarını ise açık havada yaparlar. Müzelerde çalışan arkeologların ise; çalışma ortamı sessiz ve temizdir. Bir kazıda ilginç bir parçanın bulunması ve bu parçanın hangi zamana veya döneme ait olduğunu bulmak uzun ve zahmetli bir çalışmanın sonucunda bulunur. Arkeologlar aynı zaman bazı meslek grupları ile de dirsek temasında çalışırlar. Bunların arasında eski çağ tarihçisi, mimar, heykeltıraş, fotoğrafçı, topoğraf, teknik ressam gibi meslek elemanları gelmektedir.

Arkeologlar, üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilecekleri gibi Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli müzelerde de görev alabilirler. Mesleki eğitimlerini çeşitli üniversitelerin Arkeoloji bölümlerinden dört yıllık eğitimden sonra almaktadırlar.  Bu üniversitelerde eski dönem özelliklerinin incelendiği heykel, mimari, tarihi ve coğrafi vb. dersler verilmektedir.

Mesleki eğitimi tamamlayan arkeologlar üniversitelerde görev almak isterlerse araştırma görevlisi olarak görev alabilirler ve belli alanlarda uzmanlaşabilirler.

Arkeoloji Bölümü Taban Puanları ve Sıralamaları

Arkeoloji bölümü, TM-3 puanı ile öğrenci alımı yapmakta ve 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Bölümün puanları yüksek değildir; ancak, yalnızca puanınız yettiği için de tercih ettiğiniz bir bölüm olmamalıdır. Severek okuduğunuz ve kendinizi geliştirdiğiniz takdirde, güzel iş imkânlarına sahip olsanız da, yalnızca okumak için okuyanların, işsiz kalma ihtimali yüksektir. Ygs- Lys öğrencileri, tercihlerini yaparken, dikkatli olmalılar.

 

Bir önceki yazımız olan Psikoloji Mezunları başlıklı makalemizde bölüm tanıtımı, psikoloji ve Psikoloji Mezunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM