• DOLAR
  3,1200
  % 0,2007
 • EURO
  3,4070
  % 0,3682
 • ALTIN
  127,1674
  % -0,0560
 • BIST
  78.320
  % -0,5325
Ygs Konu Özetleri; Biyoloji Bilimi ve Biyolojinin Önemi

Ygs Konu Özetleri; Biyoloji Bilimi ve Biyolojinin Önemi

Biyoloji; canlıların yapısını, çeşitliliğini, vücutlarında gerçekleşen temel yaşam olaylarını, büyüme ve gelişmelerini, davranışlarını, birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini ve yeryüzüne dağılışlarını inceler. Biyolojinin uygulama alanları çok geniştir. Toplum sağlığı ve tıp başta olmak üzere ilaç ve gıda sanayinde, tarımda, suçluların bulunmasında, yeni teknolojilerin üretiminde ve hatta milli savunmada biyolojik bilgiler kullanılmaktadır. Bu nedenle tıp, eczacılık, […]

Biyoloji; canlıların yapısını, çeşitliliğini, vücutlarında gerçekleşen temel yaşam olaylarını, büyüme ve gelişmelerini, davranışlarını, birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini ve yeryüzüne dağılışlarını inceler. Biyolojinin uygulama alanları çok geniştir. Toplum sağlığı ve tıp başta olmak üzere ilaç ve gıda sanayinde, tarımda, suçluların bulunmasında, yeni teknolojilerin üretiminde ve hatta milli savunmada biyolojik bilgiler kullanılmaktadır. Bu nedenle tıp, eczacılık, diş hekimliği, veterinerlik, tarım, su ürünleri, biyoteknoloji, biyomekanik, genetik mühendisliği, mikrobiyoloji, moleküler biyoloji ve ekoloji, biyolojinin uygulandığı alanlardır.

Bilim ve teknolojinin hızla geliştiği günümüzde biyoloji bilimi, 21. yüzyılın bilimi olarak büyük önem kazanmıştır.

Doğumdan Ölüme kadar yaşamın her evresinde bilinçli ve sağlıklı yaşamak, ekonomik gelişmeyi sürekli kılmak, yaşam ağını ve çevreyi bozulmadan korumak, üretimin kalitesini ve miktarını artırmak ve en önemlisi toplumları bilimsel düşünceye yatkın kılmak biyolojinin başlıca amaçlarındandır. Bunun yanında çevre sorunları, biyoteknolojik çalışmalar, biyolojik ıslah yöntemleri ve tıp alanındaki gelişmeler biyolojinin önemini artırmıştır.

Temel bilim olan biyoloji, canlı ve doğa ile ilgili her konuyu içine alır. Biyoloji, uygulama atardan olan tıp, tarım, hayvancılık, ormancılık, endüstri ve diğer alanlardaki çalışmalar sayesinde insanların geleceğe daha umutla bakmalarını sağlayan geniş bir bilim dalı olmuştur.

Biyoloji ile ilgili bilgilerin eksikliği başta çevrenin bozulması. Önlenmesi mümkün olmayan sağlık sorunlarının ortaya çıkması, doğal kaynakların sürekli ve verimli olarak kullanılmaması, biyolojik zenginliklerden yeterince yararlanılmaması gibi sorunları doğurmuştur.

Biyoloji Bilimine Önem Verilmemesi Nedeni İle İlgili Sorular

Çevrenin Bozulması İle İlgili Sorunlar

 • Erozyon, ormanların ve meraların tahrip edilmesi
 • Çevreye bırakılan gazlar nedeniyle atmosferin ısınması
 • Deniz ve göllerin kirlenmesi
 • Sulak alanların kurutulması
 • Birçok canlı türünün ortadan kalkmasıyla biyolojik çeşitliliğin azalması ve doğal dengenin bozulması
 • Hızlı nüfus artışı ve plansız kentleşmeden dolayı doğal kaynakların tahrip edilmesi

Sağlıkla İlgili Sorunlar

 • Yanlış beslenmeye bağlı rahatsızlıklar
 • Akraba evliliğine bağlı anormallikler
 • Kalıtsal bozukluklara bağlı sağlıksız nesillerin ortaya çıkması

Ekonomiyle İlgili Sorunlar

 • Biyolojik zenginlik olan kültür bitkilerinin ve hayvanların ıslah çalışmalarının yapılamaması ve üretimin gereken şekilde artırılamaması

Sosyal Yapıyla İlgili Sorunlar

 • Çevrenin bozulmasına bağlı olarak göçe sürüklenme
 • Sağlıksız ortamlardan dolayı ortaya çıkan bedensel ve ruhsal bozukluklar

Doğal kaynakların hızla tüketilmesi, her yıl binlerce hayvan ve bitki neslinin ortadan kalkması, biyolojik çeşitliliğin azalması veya tükenmeye yüz tutması ekolojik düzeni bozmaktadır. Çevreye bırakılan gazlar atmosferde kirlenmeye ve ısınmaya neden olmaktadır. Bu sorunların yanında orman ya da meraların tarımsal amaçlarla kullanılması erozyonu artırmakta, verimli toprakların taşınmasına yol açmaktadır. Dünyanın herhangi bir bölgesindeki zararlı böcek, parazit ve hastalıklar diğer bölgelere çeşitli yollarla taşınması insanlara, bitkilere, hayvanlara büyük ölçüde zarar vermektedir. Enerji kaynaklan hızla tüketilmekte, toprak, hava ve su kirliliği artmaktadır. Biyolojide sürdürülen çalışmalarla bu sorunlara çözümler aranmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ygs Coğrafya; Nem ve Yağış başlıklı makalemizde nem ve yağış ve ygs coğrafya konu anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

36 yorum

 1. Merhaba hocam, kolay gelsin. Size bi konuda danışmak istiyorum ben evde kendi irademi kontrol edebildiğim için saatlerce çalışabiliyorum. Bu yüzden dershaneyede yazılmadım sorularımın cevaplarınıda facebook’tan donanımhaber’den öğrenebiliyorum. Ama okul bi kurs düzenliyor normalde okul saat 15.00 – 15.30 gibi bitecek sonra ekstra 3 saat etüt olacak. Evden geldiğimde saat 18.30’u geçecek dinlendim dersin başına oturdum derken saat 20.00’ye yaklaşacak ve sizin bu programınıza uyma şansım pek kalmayacak. Okuldada dersleri pek anlayamıyorum kendim çalıştığımda daha iyi anlıyorum. O yüzden bu kursada pek katılma taraftarı değilim. Babamada rica ettim bana Matematik ve Fizik’ten özel ders aldıracak. Sizce katılmasam olur mu? Siz katılmamı önerir misiniz?

  • Anlattığın şartlarda önermiyorum Heisenberg.
   Zaten okulda yorgunluk sonrasında dershane ya da kurslar çok verimli olmuyor. Bunun yerine, dinlenip kendin çalışman daha iyi olacak gibi görülüyor.

   • Kesinlikle hocam çok ağır olacak gibi. Sıkıntı eve geldiğimde nasıl konu çalışacağım, soru çözeceğim. Hiç iyi olmamış bu kurs sistemi dediğiniz gibi o yüzden katılmayacağım. Saatleride öğrendim, sabah 08.10 ya da 08.20 gibi okul başlayacak 15.00 – 15.30 gibi bitecek sonra 3 saat etüt olacak en erkende 18.00 – 18.10 gibi bitecekmiş. Eve geldim 1 saat dinlendim derken saat 19.30-20.00’a yaklaşacak ve hiç iyi olmayacak benim için. O zaman pazartesi günü kursa katılmayacağımı bildiriyorum hocam.

    • Çok doğru yapacağını düşünüyorum Heisenberg ama yine de tabi ki en önemlisi kendi düşün.

 2. iyi akşamlar hocam ilköğretim matematik öğretmenliği hakkında ne düşünüyorsunuz? mesela lise öğretmeni gibi özel ders verebilir mi sizce? ve üniversite olarak hangilerini önerirsiniz ilköğretim mat öğretmenliği için benim kafama takılmaya başladı son günlerde hem rahat meslek hem devlet şansı hem özel sektör şansı var ve tatili bol düşünmeye başladım kafamda marmara üni var sizce hangi üniler iyi ilköğretim mat öğretmenliği için ?

  • Eğitim fakülteleri söz konusu olduğunda Boğaziçi ve Hacettepe’yi değerlendirme almanı öneririm; ancak çok da önemli değil üniversite seçimi

   Bunun yanı sıra matematik öğretmenliği gayet güzeldir. Özelde de, devlette de çalışılabilir ve ilkokul seviyesinde öğrencilere o dersi sevdirmek zevk işi.

   • boğaziçini anlarım da neden hacettepe peki hocam ? ve atanma durumları nasıl sizce mat öğretmenliğinin? benim hedeflerimden biri de internetten ders anlatmak ücretsiz.
    paraya düşkün bir insan değilim şu an 18 yaşımda. umarım ilerde de olmam. teşekkür ederim cevabınız için

    • Hacettepe’yi elbette ki Boğaziçi ile karşılaştırmıyorum ama eğitim fakülteleri konusunda oldukça başarılı.
     Umarım hedefine ulaşabilirsin Batuhan.
     Hedeflerinizi maddiyat yerine mutluluk üzerine kurmak daha iyidir diye düşünüyorum ama herkesin önceliği farklı olduğundan çok yorum yapamıyorum.

 3. hocam fizik dersi için nurten hocadan dinlemeyi düşünüyordum ama video açılmıyor bana fizik konu anlatımlı için bi kaynak tavsiye edrseniz sevinirim.bide geometri palme çok mu zorlayıcı bi kaynak

  • Alternatif olarak fizik videoları kısmını bir inceleyebilirsin Defne.
   Palme Geometri zor bir kaynaktır. 10 üzerinden 7-8 diyebiliriz.

  • Sevgi; çok kişisel bir soru olduğu için bir şey diyemiyorum.
   Okul ve kurs saatleri nasıl? Yorgunlukla eve gelip ders çalışabilecek misin? Sanırım deneyip görmen gerekli.

  • Sevgi, yorumun geçmişini göremiyor ve hatırlamıyorum ne yazık ki.
   Sorunu tekrar iletirsen sevinirim.

 4. Hocam ben babama bu sitedeki programa devam edeceğimi okuldaki kursa gitmeyeceğimi söyledim ama o da yok dershanesiz olmaz o suz olmasız şu suz olmaz diyip duruyor. Kendişi işi içinde değil ondan herhalde.

  • Heisenberg; aileleriniz emin olun sizden çok daha heyecanlı oluyor bu dönemde. Acaba, dershaneye göndermedik diye istediği yeri kazanamaz mı? Biz anne-baba olarak her şeyi yapabildik mi? düşünceleri hiç kolay değil.
   Şöyle bir öneri sun istersen babana. Bir süre kendi istediğim gibi çalışayım, gerekirse bir dershanenin sadece denemelerine gireyim. Eğer netlerim istediğimiz gibi artmazsa tekrar değerlendiririz de.

 5. şimdi ben hukuk istiyorum degerli hocam tm de ilk 10k şart benim için sadece ygs matematik karekök mps 1 mps 2 bir de ygs karekök matematik soru bankası bitti onun dışındakiler duruyor netlerim düşük malesef netlerim 90-100 arası değişiyor fen netim 15 felan geliyor ben ders ders bitirmeyi seviyorum örneğin ygs mat bitti sonra ygs geo bitirmeyi ondan sonrada ygs türkçe ygs sosyal ygs feni bitirmeyi düşünüyorum lys yi de aralık gibi başlamayı düşünüyorum birçok kişi bunu yanlış buluyor önceden program yaptım tüm derslerin olduğu bir program ama çok motivasyonumu kaybettirdi senin önerin nedir bana bir de diğer sorum şu tarih ve felsefe nasıl çalışmalıyım her dersten bir soru bankası bitirmek yeterli mi sence

 6. Hocam ben 14.haftayı bu hafta bitiyorum.Bizim okul kurs açıyor ve kurs hem hafta içi hem de hafta sonları.Henüz denemedim ama programı ve kursu bir arada götürebilir miyim bilmiyorum.Programı da yarıda bırakmaya kıyamıyorum.Ne yapmamı önerirsiniz.Aslıda soruları yetiştirebilirim belki ancak araya konu çalışma da girince ve videolar da uzun olunca pek bir zor oluyor.

  • Gizem; bu sıralarda cevaplara zor yetişiyoruz. O nedenle gecikmeli olabiliyor.

   Kursta konu sıralamanız ne şekilde gidecek?
   Konu anlatımlarını çakıştırma şansın olmaz mı ufak değişikler ile?

   • Hocam bu hafta gittik kursa.Bugün dersi olan hocalarla sadece ne işleyeceğimiz ve kursun işleyişi ile ilgili sorunlarla ilgilendik.Görünüşe göre baştan alacağız konuları.Bende sizin programınızın geri kalanında sadece konu çalışma bölümlerini alacağım.Geri kalan zamanda da çalıştığım yeni konular ve hocaların işlediği konularla ilgili soru çözmeyi düşünüyorum. Sizce de iyi bir fikir değil mi? Ne yapmamı önerirsiniz. Ayrıyetten denemelerimide aksatmayacağım tabi ki.

 7. Hocam ben 14.haftayı bu hafta bitiyorum.Bizim okul kurs açıyor ve kurs hem hafta içi hem de hafta sonları.Henüz denemedim ama programı ve kursu bir arada götürebilir miyim bilmiyorum.Programı da yarıda bırakmaya kıyamıyorum.Ne yapmamı önerirsiniz.Aslıda soruları yetiştirebilirim belki ancak araya konu çalışma da girince ve videolar da uzun olunca pek bir zor oluyor.(önceki mesajımı görmemişsiniz )

 8. hocam fizikte konu eksiğim olmamasına rağmen sorularını çözemiyorum acaba neden sizce nasıl çalışma uygulamalıyım fizik netlerimi nasıl artırabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Ygslys3; Fizik aslında konu çalışma dersi değil.
   Eksiklerinizi sorular üzerinden gidereceksiniz. Bu nedenle, soru çözümlü videolar var. Bunlardan yararlanabilir ya da Körfez gibi çözümlü kaynaklarla başlayabilirsin.

 9. Merhaba hocam yaptığınız iş için çok teşekkür ediyorum öncelikle .Ben bu yıl elli binden mezuna kaldım çok da iyi olmayan bir fen lisesi mezunuyum .Geçen yıl seneye kaldım zaten düşüncesi ile çalışmadım biliyorum buyuk hata yaptım sonuç olarak kaldım …
  Hedef 3k minimum üç bin belki ütopik gelebilir bazen bende diyorum sen kimsin diye hala tam olarak çalışma duzenimi oturtamadim yaz bitti ve endişe yapmaya başladım .prograniza baktığım zaman dört hafta geride oluyorum bu hafta başlasam su an trigonometri ye geldim bilfen ve esen den mat 1de de rastgele cozuyorum programiniza uymak istiyorum ama tamamladı gim konular var ya nasil duzenleyenlirim bilmiyorum cevabınizi bekliyorum …

  • Le Banquet; düşünce tarzını hiç beğenmedim.
   Lütfen, önce kendine güvenerek başla.
   Ülkemizki fen liselerinin en kötüsü diye düşündüğünüz dahi son derece başarılı öğrencileri topluyor.
   Eminim ki çalıştığın takdirde kendinden beklediğinin de iyisini yapacaksın.
   Şimdi, kendini topla ve ben en iyisini yapacağım de.

   Bunların yanı sıra, zaman kaybetmeden çalışmaya başlarsan mezun olduğun için çok uzun sürmez istenen yere gelmeyi.
   Anlamadığım konular derken ne demek istedin?

   • Hocam benim çalıştığım konular var ya sizi programda onları nasıl doldurabilirim? mesela mat 2 gibi ve program 24 hafta benim o kadar sürem yok dün 4 haftaya baktım 10 günde bitirebilirim gibi sizce sizin programa 10 günde yetişeyim mi yoksa kendime yeni bir şeyler mi hazırlayayım en geç şubatın ortasına coğu konu bitmiş olsun istiyorum çünkü.Haklısınız hocam kendime inanmam lazım cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim …

 10. Hocam ygs fem simetri kimyanın mı yoksa ygs palme kimyanın mı konu anlatımı iyi sizce?
  Sormamın nedeni dinlediğim videolardan sonra soru çözemiyorum bu yüzden yardımcı olur musunuz?

 11. hocam merhaba,ben hemşirelik istiyorum onun için biyolojiden güzel bir kitap almak istiyorum.sizce esen mi alayım konu anlatımlı kitap fen bilimleri mi yoksa palme mi alayım.şimdiden cevabınız için teşekkür ederim…

 12. Geçen sene bu programdan haberim yoktu rotasız çalışıyordum sıralamam 61 k gelmişti
  mezuna kaldım şimdi ise 1 eylülden beri bu programla devam ediyorum daha verimli çalıştığımı hissediyorum. şu an 11. haftadayım inşallah böyle devam eder sizden ricam programın tüm haftalarını tamamlamanız galiba geçen sene 11. hafta 26 kasımda
  paylaşılmış ben ise 11. haftaya 9 kasımda başladım yani en az 15 gün daha erken gidiyorum geçen seneye göre buda demek oluyor ki tekrar ve deneme çözmek için bol vakit kalacak ALLAH razı olsun sizden hakkınız ödenmez. inşallah çalışan herkes emeğinin karşılını alır Allah utandırmasın inşallah başaracağız.

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM