• DOLAR
  3,0724
  % -0,2451
 • EURO
  3,3462
  % -0,1969
 • ALTIN
  125,7775
  % 0,6927
 • BIST
  79.433
  % -0,6246
Ygs-Lys Biyoloji Ders Notları; Canlıların Ortak Özellikleri

Ygs-Lys Biyoloji Ders Notları; Canlıların Ortak Özellikleri

Yeryüzünde özellikleri birbirinden oldukça farklı binlerce canlı türü yaşamasına rağmen canlıların bazı ortak özellikleri vardır. Kimyasal Yapı Benzerliği: Tüm canlıların yapısı benzer kimyasal maddelerden oluşur. Yönetici moleküller, protein, karbonhidrat, yağ, su ve mineral maddeler farklı oranlarda olsa da tüm canlıların yapısında bulunur. Canlılar mutlaka genetik materyal (DNA veya RNA) taşır. Gensiz bir canlı düşünülemez. Tüm […]

Yeryüzünde özellikleri birbirinden oldukça farklı binlerce canlı türü yaşamasına rağmen canlıların bazı ortak özellikleri vardır.

 1. Kimyasal Yapı Benzerliği:

Tüm canlıların yapısı benzer kimyasal maddelerden oluşur. Yönetici moleküller, protein, karbonhidrat, yağ, su ve mineral maddeler farklı oranlarda olsa da tüm canlıların yapısında bulunur.

Canlılar mutlaka genetik materyal (DNA veya RNA) taşır. Gensiz bir canlı düşünülemez. Tüm genler aynı birimlerden, fakat değişik dizilimlerden oluşmuştur.

 1. Organizasyon:

Tek hücrelilerde organizasyon hücrenin farklı kısımları tarafından gerçekleştirilir. Çok hücreli canlılarda ise en küçük birim hücredir. Hücrelerin oluşturduğu organizasyon yönüyle benzerlik, hücreler arası işbirliği ile oluşturulur. Organizasyon basamakları aşağıdaki gibi belirtilebilir.

Atom – Molekül – Hücre – Doku – Organ – Sistem – Organizma

 1. Uyarılma (Etkilere karşı tepki oluşturma):

Bütün canlılar dış ve iç ortamdan gelen uyarılara karşı tepki gösterir. Basit organizmalarda uyan, genel olarak bütün vücutla algılandığı halde, gelişmiş organizmalarda duyu organlarının yeri merkezileşmiştir. Uyanlara cevap verme özelliği, canlıların kendilerini koruyarak, en uygun koşullarda yaşamlarını devam ettirme avantajı sağlar.

 1. Hareket:

Bütün canlılar az veya çok hareket halindedirler. Hareketler hücre, organ ve vücut düzeyinde gözlenebilir. Hücrelerde sitoplazma, hayvanlarda kas hareketi sağlarken, bitkilerde ise ışık, su vb. maddelere yönelim hareketleri şeklinde pasif hareketler vardır.

 1. Solunum (ATP üretme):

Tüm canlılar hayatsal faaliyetlerini devam ettirmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Enerji (ATP) organik besin maddelerinin oksijen varlığında veya oksijen yokluğunda kimyasal olarak parçalanması ile elde edilir. Bu olaya solunum denir.

Canlıların Ortak Özellikleri www.sinavsistemleri.com

 1. Beslenme:

Tüm canlıların hayatsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için beslenmeleri gerekir. Canlılarda ototrof ve heterotrof beslenme olmak üzere iki tip beslenme şekli görülür. Ototrof beslenme, canlının kendisi için gerekli olan besinleri sentezlemesidir. Heterotrof beslenmede ise canlı ihtiyacı olan besinleri hazır olarak alır.

 1. Büyüme ve Gelişme:

Bir hücreli canlılarda büyüme hücre hacminin artması ile sağlanırken, çok hücreli organizmalarda hücre sayısının ve hücre hacminin artması ile sağlanır. Bitkilerde (çok yıllık) sınırsız bir büyüme görülürken hayvanlarda büyüme her türün kendine özgü şekil ve büyüklüğe ulaşmasına kadar devam eder. Kısaca her canlının büyümesi kendi kalıtsal yapısına bağlıdır.

 1. Üreme:

Bir canlının kendine benzer bir canlı meydana getirmesine üreme denir. Üreme birey için gerekli değildir. Bir türün neslini devam ettirebilmesi için gereklidir. Üreme, eşeysiz ve eşeyli olmak üzere iki şekilde gerçekleşir.

 1. Metabolizma:

Canlıların madde ve enerji ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleşen reaksiyonların tümüne metabolizma! denir. Metabolizma sadece canlılarda görülür ve canlılık otağlarının devam ettirilmesine yönelik olup yaşam boyu devam eder.

 1. Boşaltım:

Canlı vücudunda metabolik faaliyetler sonucu meydana gelen ve organizma için gereksiz ya da zararlı atık maddelerin uzaklaştırılmasıdır.

 1. Homeostasi {Çevreye uyum):

Canlılar kural olarak yaşadıkları ortamın koşullarına uyum yapabilecek yeteneğe sahiptir. Bu durum homeostatik tepki olarak adlandırılır. Canlılar değişen dış ve iç etkiler karşısında kendi kararlılıklarını sürdürürler. Örneğin çölde ve kutuplarda insan kanı her zaman aynı sıcaklıktadır. İç dengenin korunmasında canlının bütün sistemleri görev alır.

Bir önceki yazımız olan Ygs Coğrafya; Nem ve Yağış başlıklı makalemizde nem ve yağış ve ygs coğrafya konu anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

22 yorum

 1. hocam merhaba,ben fizik videolarında nurten hocaya ulaşamıyorum.açılmıyor.bende fizik koleji adlı bi programdan mehmet karaağaç hocadan dinliyorum ama soru çözmede sıkıntı yaşıyorum.ne tavsiye edersiniz teşekküe edrim şimdiden cevap verdiğiniz için

  • Defne; Nurten hocanızın videoları sanırım kaldırılmış.
   Körfez yayınlarının çözümlü soruları kullanılabilir.

 2. Hocam bir de güvenderin soru bankasının çoğu testini bitirdim palme aldım fakat palmeyi çözemiyorum hanhi yayını almalıyım

 3. Hocam merhaba.Ben ygs öğrencisiyim.Yaz tatilinin ilk günlerinden beridir çalışıyorum.Geçmiş senelerde pek bir çalışmam yoktu.Sizin programınıza okul açılıncaya dek uydum ancak daha sonra kurs falan başladığı için bırakmak durumunda kaldım.Az bir şey kalmıştı zaten.Hocam deneme netlerim çok kötü.Başlangıçtaki netlerime neredeyse döndüm.Bir ay bir gevşeme oldu ama tam bırakmadım kendimi.Deneme sonuçları beni acayip strese sokuyor.Bu denemeyi de sınıfça kendimiz yapıyoruz.Evde kendim yaptığım zamanlarda denememi yetiştirebiliyordum ama şimdi sosyale hatta bazen fene yetişemiyorum.Ne yapacağımı bilmiyorum.Soru bankalarına ağırlık verdim.Önceden sürekli konu ağırlıklıydım.Hocam benim bu sene kazanmam gerek.Ve tıp gibi bir hedefim yok ama en az 400-420 almak istiyorum daha 350 üstü göremedim.Bu çok korkutuyor beni.

  • Gizem; bu konuda bir psikologdan yardım alman seni 1 adım öne geçirecek.
   Bunun yanı sıra tekrarlarını yapıyor musun?

   • Hocam psikologdan yararlanma gibi bir şansım yok maalesef.Tekrarlarım çok net olmasada tekrardan aynı konuya dönüp baktığımda çözmeye çalışıyorum.Çok fazla hata yaptığımda ya da tam olarak hatırlamadığımı düşündüğümde çıkardığım notları elime alıp bir kez okuyorum.Soru eksiğim var.Bunun farkındayım.Ancak soru çözerken çok yavaşım ve gerçekten dikkat dağınıklığı olan biriyim.Bütün gün evde masanın başından kalkmam(ki 12. sınıf olduğum için genelde okulda ya da hafta sonu kursta oluyorum.) zaruri ihtiyaç yada kısa süreli dinlenme molaları dışında.ki bunlar dikkat dağınıklığım olduğu için elimden gediğince az verdiğim molalar.Yinede istediğim kadar soru çözemediğimi düşünüyorum.Ne yapabileceğim konusunda çok fikrim yok.Herhangi bir öneriye çok ihtiyacım var.Beni dinleyip ilgilendiğiniz içinde ayrıyetten teşekkür ederim.

    • Gizem; ders çalışırken elektronik aletlerden uzak durman çok önemli.
     Ne yazık ki sizin yaşlarınızdaki pek çok arkadaşınız telefon bağımlılığı yaşıyor ve dikkat dağınıklığında çok etkili.
     Günde 1 saat açık havada yürürsen, stresin üzerinde ciddi etkisi olur. Bunun yanı sıra, saat tutarak çalışmak yerine soru sayısı üzerinden git.
     Masaya otur ve hedefim şu dersten şu kadar soru ve şu kadar zamanda bitecek dersen, dikkatini daha iyi toplarsın.

 4. hocam iyi geceler ben yazdan beri yazıyorum size durumumu anlatmıştım. yine yazayım. şuan ünideyim ama sınava yine hazırlanıyorum ingilizce hazırlık okuyorum şuan obp yarısı gelecek 40 puan gelmişti 20 gelecek bu sene sizce çok atar mı geriye?
  2.sorum olarak yarın (pazar günü) de görevimi tamamlayıp 15. haftaya geçeceğim şimdi size sorum şu olacak şimdi ygs 13 martta biliyorsunuz o zamana kadar tam gaz programa devam mı edeyim yani programda ygs bölümü bitse bile lys bölümünden devam mı edeyim yoksa ygs bölümü bitince ygs ye kadar bol tekrar bol soru ygsden sonra (13 marttan sonra) programa kaldığı yerden devam mı edeyim hangisini önerirsiniz
  ben programa erken başladım bu programdakine göre daha fazla zaman artacak neyi önerirsiniz hangi yoldan gideyim hocam?

  • Tbkarabacakk; elbette 20 puan önemli bir puan ama açığı kapatamayacaksın diye bir şey yok.
   Önerim; ygs bölümü bitince full soru ve tekrar üzerinden devam et.
   Ygs sonrasında da programın kaldığı haftaadan devam edersin.

 5. ek olarak inşallah herkes emeklerinin karşılığını alır en adaletlisi olsun herkes için. sizinle yüz yüze konuşmak isterdim hocam neden bu kadar secretsinız anlamıyorum eğer hayallerimi gerçekletirirsem size bir teşekkür etmek isterim yüz yüze. önceden demiştim ama yine söyleyim ilköğretim matematik öğretmenliği istiyorum önceden çok kez fikrimi değiştirmiştim burayada yazmıştım sırasıyla diyetisyenlik veya ftr , gıda mühendisliği gibi. şimdi artık kararım daha net gibi ilköğretim mat öğretmenliği istiyorum hocam sizin fikirlerinizi bekliyorum atanması diğerlerine nispeten daha fazla falan sizce nasıl meslek? atanmak zor mu sizce ?

  • Batuhan; çalıştığım kurumun etkisi diyelim. 🙂

   Öğretmenlik son derece zorlu bir meslek ama eğer seviyorsan manevi açıdan çok tatmin edici.
   Atama açısından da dediğin gibi pek çok öğretmenliğe göre daha iyi.

 6. hocam ve defne deniz nurten hocanın videoları ztv de mevcut.Ayrıca lidibu da belki işine yarayabilir daha ben hiç video satın almadım lidibudan ama öneri olarak söylemek istedim

 7. ben ygs ögrencisiyim.sınavım ne cok kotu ne de cok ıyı gectı.kırk- altmis bın cıvarında gelebılırım dıye dusunuyorum.ama hedeflegım yer yırmı bınlerde ıstıyor.lys ye calısmak ıcın beklemek ıstemıyorum.bu yuzden ıyı bır programa ıhtıyacım var yardımcı olur musunuz

  • Merhaba Yasemin,

   Hedefine göre sıralamanı kötü olarak değerlendirme ilk sınav için güzel bir sonuç diyelim. Moralini yüksek tut ve lys için biran önce çalışmaya başla. İyi bir program hazırlamak için karışıklı iletişim halinde olmak gerekiyor malesef buradan sana göre bir program çıkarmam hem benim için zor olur hem sana uyumlu olmaz. Sitemizde mevcut programlar var ama uzun haliyle. 2 aylık bir zaman kaldı bizim programlardan yararlanarak kendine güzel bir plan çıkarmalısın. Yine aklına takılan olursa yazarsan yardımcı olmaya çalışırım..

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM