• DOLAR
  3,0716
  % 0,0244
 • EURO
  3,3463
  % 0,0490
 • ALTIN
  125,9077
  % 0,0950
 • BIST
  79.433
  % -0,6246
Ek Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

Ek Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

  Ek Tercihler Hakkında Bilgi Uzun bir hazırlık döneminin ardından, tercih döneminin de sonlarına yaklaşmış bulunmaktayız. Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrencilerin birçoğu tercihlerini verdi, tercih sonuçları açıklandı ve ek tercih dönemi başladı. Ek tercihler ile ilgili öğrencilerin akıllarına takılmakta olan soruları bu yazımız ile gidermeye çalışacağız. Ek Tercihler Ne zaman Yapılacak? lk tercihlerin ardından, […]

 


Ek Tercihler Hakkında Bilgi

Uzun bir hazırlık döneminin ardından, tercih döneminin de sonlarına yaklaşmış bulunmaktayız. Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrencilerin birçoğu tercihlerini verdi, tercih sonuçları açıklandı ve ek tercih dönemi başladı. Ek tercihler ile ilgili öğrencilerin akıllarına takılmakta olan soruları bu yazımız ile gidermeye çalışacağız.

Ek Tercihler Ne zaman Yapılacak?

lk tercihlerin ardından, üniversite kayıt işlemlerinin de tamamlanması ile beraber, üniversitelerdeki boş kontenjanlar belirlenmiş oldu. Tercih sırasında boş kalan bölümler olduğu gibi, kazandığı halde kayıt yaptırmayan öğrenciler nedeni ile boş kalan kontenjanlar da bulunmakta. İlk tercihler de açıköğretim fakülteleri ile beraber toplam 922 bin kontenjan doldu ve 59 bin kontenjan boş kaldı. Bu kontenjanlara, yeniden yerleştirme yapmak için ise; 15 Eylül- 19 Eylül arasında tercihler yapılacak. Ek tercihler yapılırken, her senekinden farklı olarak bu sene; 10 TL tercih ücreti yatırılması gerektiği de açıklandı.

Ek-tercihler-ne-zaman

Kimler Ek Tercih Yapabilir?

Ek tercih döneminde, öğrencilerin akıllarındaki en önemli sorulardan birisi de ek tercih yapmaya hakları olup olmamasıdır. Kimler ek tercih yapabiliyor, kimler ise yapamıyor görelim.

–          İlk tercihlerinizi yapıp, bir bölüme yerleştirildi iseniz; 2. Tercih yapma hakkınız bulunmamaktadır.

–          İlk tercihlerde, tercih yapmadı iseniz; 2. Tercihlerde de yapamazsınız.

–          İlk tercihlerde tercih yapmanıza rağmen, tercihlerinizden birisine yerleştirilemediyseniz, tercih yapabilirsiniz.

Ek Tercihlerde Hangi Bölümleri Tercih Edebilirim?

–          İlk tercihlerde tamamen dolmuş olan bölümlerde, bölümün, ilk tercihlerde almış olduğu en düşük puanlı öğrenciden daha yüksek bir puan almış iseniz tercih yapabilirsiniz. Puanınız 0,00…1 puan dahi az olsa, tercihiniz geçersiz sayılacaktır.

–          İlk tercihlerde boş kontenjan bulunan bölümler için; herhangi bir puan kıstası bulunmayıp, tercih edebilirsiniz.

–          İkinci tercihlerde açılacak olan üniversiteler için de puan kıstası bulunmamaktadır. Barajı geçen tüm öğrenciler tercih yapabilir.

Tercihler başlamadan önce, ÖSYM tarafından boş kontenjanlar ile ilgili kılavuz açıklanacaktır. Tercihlerinizi bu kılavuzda bulunan puanlara göre yapmanız gerekip, sıralamalar henüz açıklanmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Psikoloji Mezunları başlıklı makalemizde bölüm tanıtımı, psikoloji ve Psikoloji Mezunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM