• DOLAR
  3,0840
  % 0,0892
 • EURO
  3,3555
  % 0,0417
 • ALTIN
  125,2896
  % -0,2447
 • BIST
  79.933
  % 1,3811
Ekonometri – Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgi

Ekonometri – Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgi

Ekonometri – Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgi                 Ekonometri bölümü, her ne kadar TM-1 puan türü ile öğrenci kabul etmekte olan bir bölüm olsa da, sayısal derslerin ağırlıkta olduğu bir bölümdür. Özellikle okumak ve ezberlemekten hoşlanmayan ve sayısal zekâsı ağır basan öğrencilerin rahatlıkla okuyabileceği ve başarılı olacağı kesindir. Ekonometri mezunları, bankalar ya da devlet daireleri gibi […]


Ekonometri – Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgi

                Ekonometri bölümü, her ne kadar TM-1 puan türü ile öğrenci kabul etmekte olan bir bölüm olsa da, sayısal derslerin ağırlıkta olduğu bir bölümdür. Özellikle okumak ve ezberlemekten hoşlanmayan ve sayısal zekâsı ağır basan öğrencilerin rahatlıkla okuyabileceği ve başarılı olacağı kesindir.

Ekonometri mezunları, bankalar ya da devlet daireleri gibi kurumlarda çalışabiliyor olsalar da, ekonometri okuyan bir öğrencinin idealist olması önemlidir. Eğer mezun olduktan sonra amacınız bir devlet dairesinde çalışmak ise; bunu daha kolay okuyabileceğiniz bölümlerden de yapabilirsiniz. Başarılı bir ekonometrist, iktisadi bilimler ile temel bilimleri bir çatı altında birleştirebilmelidir. Varacağı sonuçlar için, kendi düşüncelerini bir kenara bırakarak, verileri birleştirebilmelidir.

Ülkenizde ve Dünyada olan sosyal ve iktisadi olaylar ile ilgili geniş çalışmalar yapmak ve bunların sonuçlarını öğrenmek sizi mutlu edecek ise; ekonometri bölümünde okuyabilirsiniz. Aksi takdirde, bu bölümde dirsek çürütmenize gerek yoktur.

ekonometri-bölümü

Ekonometri Taban Puanları

Ekonometri bölümü gerek devlet gerek ise özel üniversitelerde, yüksek bir puan ile öğrenci alımı yapmamaktadır. Bunun nedeni ise; öğrencilerin bu bölüm hakkında yeterince bilgisinin olmamasıdır. Önümüzdeki yıllarda ise; ekonometri hakkında bilgilenmenin artacağı ve ekonometri taban puanlarının artacağı beklenmektedir. Günümüzde, TM-1 puan sıralamasına göre ilk 400.000 kişi arasında yer almışsanız, bu bölümde okumanız mümkündür.

Ekonometri Mezunları Ne İş Yapar?

Ekonometri mezunları kamu kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi, bankalar, araştırma şirketler ve menkul kıymetler sektörü gibi alanlarda iş bulabilmektedir. Kendini geliştirmiş olan bir ekonometri mezunu kişinin, iş bulması hiç de zor olmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Psikoloji Mezunları başlıklı makalemizde bölüm tanıtımı, psikoloji ve Psikoloji Mezunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM