• DOLAR
  3,0769
  % -0,1409
 • EURO
  3,3471
  % -0,2102
 • ALTIN
  125,1935
  % -0,0916
 • BIST
  78.844
  % -0,5158
Felsefe Bölümü – Felsefe Taban Puanları

Felsefe Bölümü – Felsefe Taban Puanları

Felsefe Bölümü – Felsefe Taban Puanları TM-3 puan türü ile öğrenci kabul etmekte olan, 4 yıllık eğitim vermekte olan bir lisans bölümüdür. Bölümün iş imkanlarının fazla gelişmiş olmaması nedeni ile öğrenciler tarafından büyük rağbet görmeyen bir bölüm olsa da, idealist bir şekilde bu bölüme giren öğrenciler, lisans eğitimlerini alırken, kendilerini geliştirdikleri takdirde, iş bulmaları o […]


Felsefe Bölümü – Felsefe Taban Puanları

TM-3 puan türü ile öğrenci kabul etmekte olan, 4 yıllık eğitim vermekte olan bir lisans bölümüdür. Bölümün iş imkanlarının fazla gelişmiş olmaması nedeni ile öğrenciler tarafından büyük rağbet görmeyen bir bölüm olsa da, idealist bir şekilde bu bölüme giren öğrenciler, lisans eğitimlerini alırken, kendilerini geliştirdikleri takdirde, iş bulmaları o kadar da zor olmayacaktır.

Felsefe öğrencileri, lisans eğitimleri sırasında kendilerini geliştirmek ve mezun olduktan sonra daha geniş iş imkanlarına sahip olabilmek için; pek çok kişi tarafından bilinmeyen, Japonca, Rusça gibi dilleri öğrenebilirler. Öte yandan, çift ana dal programı ile sosyoloji ya da psikoloji bölümlerinden de diplomalarını alabilirler. Böylelikle mezun olduktan sonra, meslektaşlarının bir adım önünde olurlar.

felsefe bölümü

Felsefe bölümünde okumak isteyenlerin, bu alanda başarılı olmaları için araştırmayı ve düşünmeyi seven kişiler olmaları gerekmektedir. Felsefeci olmanın ilk unsuru, kendilerine söylenmekte olan hiçbir şeyi, sorgusuz sualsiz kabul etmemeleridir. Her konuda eleştiriye ve görüşe açık olup, hiçbir olgunun kesin olmadığını düşünen kişiler olmalılar.

Felsefe bölümünde okumak isteyen bir öğrencinin; TM-3 puan türünde, ilk 300.000 içerisinde olması yeterli olurken, Boğaziçi gibi bir üniversitede felsefe okumak için ise; ilk 10.000 kişi arasında yer alması gerekmektedir.

Felsefe bölümü öğrencileri, mezun olduktan sonra, kpss ile kamuda çeşitli kurumlarda çalışabilmekteler. Artık formasyon alamadıkları için; Milli Eğitim Bakanlığında çalışmaları mümkün olmasa da, çeşitli özel kurumlarda rehberlik hizmeti verebilirler. Öte yandan, pek çok siyasetçinin yanında yer alarak, onlara ait konuşmaların hazırlanmasını sağlayabilirler ya da yüksek lisanslarını yaparak, üniversitede kalabilirler.

Bir önceki yazımız olan Psikoloji Mezunları başlıklı makalemizde bölüm tanıtımı, psikoloji ve Psikoloji Mezunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM