• DOLAR
  3,0824
  % 0,7254
 • EURO
  3,3550
  % 0,2435
 • ALTIN
  125,5655
  % 0,1177
 • BIST
  78.844
  % -0,5158
Felsefe Bölümü- Taban Puanları- Mezunları Ne İş Yapar?

Felsefe Bölümü- Taban Puanları- Mezunları Ne İş Yapar?

TM-3 puan türü ile alım yapan Felsefe bölümü, eşit ağırlık türünden LYS sınavına hazırlanan öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakültelerinde yer alan bölüm, öğrencilere eğitim süreleri boyunca felsefi bakış açısı oluşturmayı, felsefe tarih bilgilerini öğretmeyi, felsefeyi ilgilendiren konular üzerinde sorgulama becerisini geliştirmeyi amaçlar. Felsefe bölümü öğrencileri, düşünme, sorgulama yeteneği kazanırken bir yandan da […]

TM-3 puan türü ile alım yapan Felsefe bölümü, eşit ağırlık türünden LYS sınavına hazırlanan öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakültelerinde yer alan bölüm, öğrencilere eğitim süreleri boyunca felsefi bakış açısı oluşturmayı, felsefe tarih bilgilerini öğretmeyi, felsefeyi ilgilendiren konular üzerinde sorgulama becerisini geliştirmeyi amaçlar.

Felsefe bölümü öğrencileri, düşünme, sorgulama yeteneği kazanırken bir yandan da insanı ilgilendiren birçok konu üzerinde incelemeler yapıp araştırmalar yaparlar. Devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitim hayatına devam eden felsefe bölümü, son yıllarda açıköğretim fakültelerinde de yerini almıştır.

Felsefe Bölümü
Felsefe Bölümü

Felsefe Bölümü Taban Puanları

Felsefe bölümü okuyacak öğrencilerin, başarılı bir üniversitede okuması önemlidir. Koç üniversitesi felsefe bölümü taban puanları 7.000 civarındayken, Boğaziçi ilk 11.000 kişi civarını almaktadır. İlk 400-450 bin kişi arasında olan öğrenciler devlet üniversitelerinde felsefe okuma imkanını elde edebilmektedir.

Felsefe Mezunları Ne İş Yapar?

 • Felsefe bölümü mezunları, son dönemlerde iş piyasasının durağan olması ve büyümeye yer olmaması nedeniyle birçok dezavantajda yaşamaktadır. Örneğin, birçok mezun yaşıtlarına göre daha az bir maaşla işe başlamaktadır. Bu nedenle son dönemlerde revaçta olmayan bölümlerin arasında yer alan felsefe bölümü, birçok devlet kurumunda da iş imkânı bulabilmektedir.
 • Felsefe mezunları, başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, Kültür Bakanlığı, olmak üzere bakanlıkların eğitim ve kültür ile ilgili birimlerinde, TRT’de üniversitelerde, kamu kuruluşları ile özel kuruluşların eğitim, kültür, insan ilişkileri, planlama ve değerlendirmeyle ilgili birimlerinde iş imkânına sahip olabilirler.
 • 4 yıllık lisans eğitimi boyunca düşünme ve düşüncelerini yazılı olarak aktarma kabiliyeti de kazanan mezunlar, özel sektör olarak basın kurumlarında da iş bulabilirler.
 • Dileyen öğrenciler, akademik çalışmalarla üniversitede öğretim üyeliğine de yönelebilirler.

Bir önceki yazımız olan Psikoloji Mezunları başlıklı makalemizde bölüm tanıtımı, psikoloji ve Psikoloji Mezunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM