• DOLAR
  3,0843
  % 0,7875
 • EURO
  3,3521
  % 0,1569
 • ALTIN
  125,6399
  % 0,1154
 • BIST
  78.844
  % -0,5158
Günlük Tekrar Nasıl Yapılır?

Günlük Tekrar Nasıl Yapılır?

  Pek çok öğrenci, konu çalışmalarını düzenli olarak yapması ve soru çözmesine rağmen, istediği başarıya ulaşamamaktadır. Bu sorunun en büyük nedeni, tekrar eksikliğidir. Bir konuya ne kadar çalışırsanız çalışın, tekrar yapmıyorsanız ya da yanlış yöntem ile tekrar yapıyorsanız, çalışmalarınızdan verim almanız mümkün olmayacaktır. Günlük, haftalık ve aylık tekrar ile başarıya ulaşmanız çok daha kolay olacaktır. Bu […]

 

Pek çok öğrenci, konu çalışmalarını düzenli olarak yapması ve soru çözmesine rağmen, istediği başarıya ulaşamamaktadır. Bu sorunun en büyük nedeni, tekrar eksikliğidir. Bir konuya ne kadar çalışırsanız çalışın, tekrar yapmıyorsanız ya da yanlış yöntem ile tekrar yapıyorsanız, çalışmalarınızdan verim almanız mümkün olmayacaktır.

Günlük, haftalık ve aylık tekrar ile başarıya ulaşmanız çok daha kolay olacaktır. Bu yazıda yalnızca günlük tekrar anlatılacaktır. Günlük tekrarlarınız, gün boyu çalışmış olduğunuz konuların, en verimli şekilde belleğinizde yer etmesi büyük önem arz eden bir çalışmadır. Sabah okula gidiyorsunuz, ardından dersaneye, son olarak ise; eve geliyor ders çalışıyorsunuz.

ygs
Yoğun bir temponuz olduğu kesin. Bu neden ile öğrenciler zaman içerisinde tekrarları ihmal etmeye başlıyor. Oysa, tekrarı ihmal etmeyen öğrenci çalıştığı 4 saat ile, 10 saat çalışıp, düzenli  tekrar yapmayan öğrenciden, bir adım önde olacaktır.

Günlük tekrarlarınızı yapmak için; kendinize 1,5 saat zaman ayırın. Bu tekrarları yaparken, öncelikle okul ve dershanede yaptığınız konular ile başlayın. Derste not tutun ve çalışmalarınızı bu notlar üzerinden yapın. Tekrar demenin, saatlerce çalışmak demek olmadığını unutmayın. 1 saatlik çalışma için 5 dakikalık bir tekrar yeterli olacaktır. Bu zamanda, notlarınızı 1 kere okursanız, tekrarınızı yapmış ve belleğinizdeki bilgilerin %80 kalıcılığa ulaşmasını sağlamış olursunuz.

Tekrar yaptıktan sonra, mümkün mertebe teknolojik aletlerin başında zaman geçirmeyin ve dikkat dağıtıcı müzikler dinlemeyin.

Tekrarınızı Uyurken Yapın

Günlük çalıştığınız konuları not çıkardıktan sonra, ses kaydı ile notlarınızı telefonlarınıza aktarabilirsiniz. Uyumadan önce bu kaydı açmanız, tekrarı konusunda size zaman kazandıracaktır. Ayrıca uyurken öğrenme tamamen bilimsel bir olaydır.  Siz uyurken de bu kaydın çalması, uyandığınız zaman bilgilerinizin zihninizde daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ygs Matematik Dersine Verimli Çalışın başlıklı makalemizde sinavsistemleri, Ygs ve ygs matematik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

18 yorum

  • Günlük tekrarda 1,5 saat o gün gördüğünüz tüm dersler için yeterli olacaktır. Haftalık ve aylık tekrarlar daha kapsamlı olacak. Onlardan da önümüzdeki günlerde bahsedeceğiz.

  • Konulara göre program çıkarıp belli saat aralıklarında yapabilirsin. Bu tamamen senin seviyene bağlı olarak ayarlanmalı 🙂

 1. Hocam ne kadar çalışsam da aklıma girmiyor.hep dersi ezberliyorum.sınavlara 1-2 gün kala çalışıyorum.san ki üstümde birisi çalışma çalışma diyor.ama sonra da çok zor oluyor.konuları ezberlemek.ne yapabilirim.çok sıkıcı geliyor.ders çalışmak.

  • Kerim, ders çalışmak herkes gibi senin içinde problem oluyor bunu çok iyi anlıyorum. Kısa süreli bir zorlanma ise kafanı biraz dağıtmanı öneririm. Ama uzun süredir devam ediyorsa çalışma ortamını değiştir, kütüphaneye git, arkadaşlarınla grup şeklinde çalışmayı dene yada uzman bir rehberlikçi yada psikolog dan destek al bu süreç için faydasını görürsün.

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM