• DOLAR
  3,0824
  % 0,7254
 • EURO
  3,3550
  % 0,2435
 • ALTIN
  125,5655
  % 0,1177
 • BIST
  78.844
  % -0,5158
İlköğretim Matematik Öğretmenliği- Taban Puanları-Maaşları

İlköğretim Matematik Öğretmenliği- Taban Puanları-Maaşları

MF-1 bölümünden alım yapan okul öncesi matematik öğretmenliği, eğitim fakültelerinde eğitim vermektedir. Tıp ve mühendislik dallarından sonra sıklıkla tercih edilen öğretmenliğin bir dalıdır. Matematik Öğretmenliği Puanları LYS sınavında MF-1 puan türünden alım yapan okul öncesi matematik öğretmenliği, hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde bulunmaktadır. Devlet üniversitelerinde İngilizce olarak da verilen bölüm dersleri, üniversite başarısına göre […]

MF-1 bölümünden alım yapan okul öncesi matematik öğretmenliği, eğitim fakültelerinde eğitim vermektedir. Tıp ve mühendislik dallarından sonra sıklıkla tercih edilen öğretmenliğin bir dalıdır.

Matematik Öğretmenliği Puanları

LYS sınavında MF-1 puan türünden alım yapan okul öncesi matematik öğretmenliği, hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde bulunmaktadır. Devlet üniversitelerinde İngilizce olarak da verilen bölüm dersleri, üniversite başarısına göre puanlarında değişim göstermektedir.

Devlet üniversitelerinde Boğaziçi Üniversitesi,  ODTÜ gibi seçkin üniversitelerde İngilizce olarak okunan bölümün geçtiğimiz yıllar taban puanları 430,000 küsur olarak görülmektedir. Diğer devlet üniversitelerinde ise taban puanlar 400,000 küsur olarak girilmiştir.

Vakıf üniversitelerinde ise belirli bir ücret karşılığında okul öncesi matematik öğretmenliği bölümü bulunmaktadır. Vakıf üniversitelerinin herhangi birinde burs kazanmak isteyen öğrencilerin ise MF-1 puan türünde belirli bir puanı tutturması ve gereken sıralamaya girmesi gerekmektedir.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği
İlköğretim Matematik Öğretmenliği

Matematik Öğretmenleri Nerelerde Çalışabilirler?

4 yıllık lisans eğitiminin sonunda okul öncesi matematik öğretmeni olarak mezun olan gençler, devlet okullarında veya kolejlerde öğretmen olarak çalışabilirler. Bunun yanı sıra dershaneler ve özel ders vermekte mezunlar için bir diğer iş kapısı olarak bulunmaktadır.

Matematik Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alır?

Çalıştıkları kurumlara göre maaşları değişiklik gösterse de, KPSS ile devlet okullarına öğretmen olarak atanan okul öncesi matematik öğretmenleri, 2.000 – 2.500 TL arası maaş ile çalışırlar. Ekstra olarak ek ders ücretleri de bulunmaktadır. Özel ders veren öğretmenler, saatlik ders ücretlerini kendileri belirlerken, kolej ve dershanelerde çalışan matematik öğretmenlerinin maaşları kurumları tarafından belirlenir.

[saritext]Bölüm tanıtımları[/saritext] kategorisini tıklayarak, daha fazla bölüm hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Psikoloji Mezunları başlıklı makalemizde bölüm tanıtımı, psikoloji ve Psikoloji Mezunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM