• DOLAR
  3,0824
  % 0,7254
 • EURO
  3,3550
  % 0,2435
 • ALTIN
  125,5655
  % 0,1177
 • BIST
  78.844
  % -0,5158
Lys Edebiyat Dersine Nasıl Çalışılır?

Lys Edebiyat Dersine Nasıl Çalışılır?

Eşit ağırlık ve sözel bölümlerden tercih yapacak olan öğrenciler için en önemli derslerden bir tanesi Lys Edebiyat dersi. Özellikle, sözel bilgileri öğrenmek( Ne yazık ki eğitim sistemimizde ezberlemek.) konusunda zorlanan kişiler için zorlu bir ders olabiliyor. Çalışma sisteminizi oturtmamanız durumunda bilgilerin karmaşa haline gelebileceği oldukça kompleks bir ders. Lys Edebiyat dersine çalışırken başarılı olabilmek için […]

Eşit ağırlık ve sözel bölümlerden tercih yapacak olan öğrenciler için en önemli derslerden bir tanesi Lys Edebiyat dersi. Özellikle, sözel bilgileri öğrenmek( Ne yazık ki eğitim sistemimizde ezberlemek.) konusunda zorlanan kişiler için zorlu bir ders olabiliyor. Çalışma sisteminizi oturtmamanız durumunda bilgilerin karmaşa haline gelebileceği oldukça kompleks bir ders. Lys Edebiyat dersine çalışırken başarılı olabilmek için öncelikle çalışmayı sevmek ve eğlenceli hale getirmek gerekiyor. Edebiyat dersinde en büyük sıkıntıyı eser ve yazar isimleri yaratır. Sayısız yazar ve eseri hafıza tutmanın kolay olduğunu söylemek elbette zor ama göz aşinalığı bu aşamada büyük öneme sahip oluyor.

lys-edebiyat

Genel Bilgiler İçin Soru Cevap Çalışması

 • Derse çalışırken, eser roman konuları dışındaki tüm konulara öncelikle konu anlatımlı kitaplardan çalışmalısınız. Özet çıkartmak da, bir nevi tekrar olduğundan zamanınız varsa mutlaka her konu için özet çıkartmalısınız.
 • Edebiyat dersinde bilgiyi akılda kalıcı hale getirmek için soru-cevap yöntemini kullanabilirsiniz. Öncelikle konu anlatımlı kitaplardan konuya çalışırken; soru olabilecek her noktayı işaretleyin. Ardından dilerseniz yine özet çıkarın ama detaylı soru cevap çalışması yapacaksanız; özete ihtiyacınız olmayacaktır. İşaretlediğiniz cümleleri gözden geçirin ve bunları ucu açık soru biçiminde not kâğıdınıza not alın. Ardından da sorunun altına cevaplarını önce kendi hafızanızı çalıştırarak; yetmediği takdirde kitaptan destek alarak soruları cevaplayın.

 

[su_quote]Konu anlatımlı kitaplardan konuya çalışırken; soru olabilecek her noktayı işaretleyin ve bu noktalarda kendinize sorular çıkarın.[/su_quote]

 • Elde ettiğiniz soruları ve cevapları bir süre tekrar ettikten sonra ailenizden birinden yardım isteyin. Karşınızdaki kişiden soruyu sormasını ve sizin cevabı vermenizi beklemesini isteyin. Ardından cevabı birlikte kontrol edin. Son olarak konuyla ilgili soru bankası sorularını yanıtlayın ve diğer konuya geçerek aynı çalışmayı yapın.

 

[su_box title=”Eser- Roman Konularında Kodlamalar” style=”glass” box_color=”#a42632″ radius=”19″]Edebiyatın en zor konuları eser roman eşleştirmeleridir. Sayısız yazarın birçok eserini hafızada tutmak gerçekten zor iş ama birkaç ufak püf noktasıyla başarmak mümkün. Öncelikle elinizdeki yazarları ve yazarların her birinin altına da eserlerini yazın. Ardından her yazar için eserlerinden bir cümle kurmaya çalışın. Çalışma bittiğinde elinizde yazar ismi ve eserlerin isimleri içeren bir cümle olacaktır. Çalışmanıza buradan devam edebilirsiniz. Sadece isimler bulunan, dönem sanatçıları gibi konularda ise isimler üzerine bir süre çalıştıktan sonra sadece isim baş harflerini kullanarak kodlama yapmalısınız. Eser ve roman bilgilerini hafızada canlı tutmanın bir diğer yöntemi ise çalışmanızı sürekli soru çözerek desteklemektir. Çok soru demek çok eser ve yazarla karşılaşmak demek. Soruları çözerken verilen doğru şıklarda yazan eser ve yazar isimlerini de tekrar etmiş olursunuz.[/su_box]

Paragraf ve Dil Bilgisi Soruları

Paragraf sorularında okuduğunu anlama aşaması en önemli kısımdır. Bu nedenle paragraf sorularının en iyi çalışma yöntemi soru çözmek ve paragraf okuma-anlama aşamasını güçlendirmektedir. Paragraf sorularını çözerken önce soruyu ardından paragrafı okumanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayı.

Dil bilgisi sorunlarında da aynı şekilde soru çözmek büyük önem taşır. Dil bilgisindeki ekleri, sözcü türlerini ezbere bilmek imkânsızdır. Dilimizde binlerce kelime vardır ve birbirinden farklı türleri vardır. Bunları tespit etmeyi öğrenmenin en iyi yöntemi soru bankasından çalışmaktadır. Öncelikle çözümlü sorular inceleyerek çalışmanıza bir ön hazırlık yapabilirsiniz.

[kirmizitext]Lütfen,yazının linkini sosyal medya hesaplarından paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamız için bize yardımcı olun.[/kirmizitext]

Bir önceki yazımız olan Ygs Matematik Dersine Verimli Çalışın başlıklı makalemizde sinavsistemleri, Ygs ve ygs matematik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM