• DOLAR
  3,0829
  % 0,3924
 • EURO
  3,3633
  % 0,5573
 • ALTIN
  125,5770
  % -0,5339
 • BIST
  79.398
  % -0,0445
Lys Edebiyat Kaynak Önerileri

Lys Edebiyat Kaynak Önerileri

Eşit ağırlık ve sözel bölümlerden tercih yapacak olan öğrenciler için en önemli derslerden bir tanesi Lys Edebiyat dersi. Özellikle, sözel bilgileri öğrenmek( Ne yazık ki eğitim sistemimizde ezberlemek.) konusunda zorlanan kişiler için zorlu bir ders olabiliyor. Çalışma sisteminizi oturtmamanız durumunda bilgilerin karmaşa haline gelebileceği oldukça kompleks bir ders. Lys Edebiyat dersine çalışırken başarılı olabilmek için […]

Eşit ağırlık ve sözel bölümlerden tercih yapacak olan öğrenciler için en önemli derslerden bir tanesi Lys Edebiyat dersi. Özellikle, sözel bilgileri öğrenmek( Ne yazık ki eğitim sistemimizde ezberlemek.) konusunda zorlanan kişiler için zorlu bir ders olabiliyor. Çalışma sisteminizi oturtmamanız durumunda bilgilerin karmaşa haline gelebileceği oldukça kompleks bir ders. Lys Edebiyat dersine çalışırken başarılı olabilmek için öncelikle çalışmayı sevmek ve eğlenceli hale getirmek gerekiyor. Edebiyat dersinde en büyük sıkıntıyı eser ve yazar isimleri yaratır. Sayısız yazar ve eseri hafıza tutmanın kolay olduğunu söylemek elbette zor ama göz aşinalığı bu aşamada büyük öneme sahip oluyor.

[su_quote]Konu anlatımlı kitaplardan konuya çalışırken; soru olabilecek her noktayı işaretleyin.  [/su_quote]

lys-edebiyat

Genel Bilgiler İçin Soru Cevap Çalışması

Derse çalışırken, eser roman konuları dışındaki tüm konulara öncelikle konu anlatımlı kitaplardan çalışmalısınız. Özet çıkartmak da, bir nevi tekrar olduğundan zamanınız varsa mutlaka her konu için özet çıkartmalısınız. Edebiyat dersinde bilgiyi akılda kalıcı hale getirmek için soru-cevap yöntemini kullanabilirsiniz. Öncelikle konu anlatımlı kitaplardan konuya çalışırken; soru olabilecek her noktayı işaretleyin. Ardından dilerseniz yine özet çıkarın ama detaylı soru cevap çalışması yapacaksanız; özete ihtiyacınız olmayacaktır. İşaretlediğiniz cümleleri gözden geçirin ve bunları ucu açık soru biçiminde not kâğıdınıza not alın. Ardından da sorunun altına cevaplarını önce kendi hafızanızı çalıştırarak; yetmediği takdirde kitaptan destek alarak soruları cevaplayın. Elde ettiğiniz soruları ve cevapları bir süre tekrar ettikten sonra ailenizden birinden yardım isteyin. Karşınızdaki kişiden soruyu sormasını ve sizin cevabı vermenizi beklemesini isteyin. Ardından cevabı birlikte kontrol edin. Son olarak konuyla ilgili soru bankası sorularını yanıtlayın ve diğer konuya geçerek aynı çalışmayı yapın.

 

[su_heading size=”16″ margin=”60″]Eser Roman Konularında Kodlamalar[/su_heading]

[su_box title=”Lys Matematik Konu Anlatımlı Kitaplar Nasıl Seçilmeli?” style=”glass” box_color=”#a42632″ radius=”19″] Alacağınız kitabın, yalın bir anlatımı olmasına dikkat edin. Kimi kitaplarda, uzun bir paragraf görürsünüz, bu paragrafta aslında 1 cümlede özetlenebilecek bir terimin tanıtımı yapılmıştır. Özellikle Lys için boşuna zaman kaybı olup, kendi notlarınızı hazırlarken de kendi anlayabileceğiniz şekilde, basit cümlelerle anlatmanız en doğrusudur. Çözümlü sorular olmasına dikkat edin. Bir kitapta konunun terimleri ve formülleri ne kadar güzel anlatılıyor olsa da, çözümlü sorular yoksa, hangi formülü nerede kullanacağınızı bilemezsiniz. Çözümlü soruların yanı sıra, yalnızca cevabının verildiği sorular olması da kitabın bir artısı olarak görülebilir. Böylelikle, yalnızca çözümü inceleyerek geçmez ve soru üzerinde kendiniz daha çok çaba harcayabilirsiniz. Konu sonu testlerinin olması, olmazsa olmazlardan değildir. Bu konuya fazla takılmayın. Konu çalışmanız bittikten sonra farklı bir soru bankasını açıp sorularını da çözebilirsiniz. Hatta, bunu yapmanız daha doğru olur. Çünkü pek çok kaynak yalnızca kendi çözümlü sorularına yönelik konu sonu testleri hazırlar. Oysa, piyasada binlerce farklı soru bulunur.[/su_box]

 

[su_heading size=”16″ margin=”60″]Paragraf ve Dil Bilgisi Soruları[/su_heading]

Paragraf sorularında okuduğunu anlama aşaması en önemli kısımdır. Bu nedenle paragraf sorularının en iyi çalışma yöntemi soru çözmek ve paragraf okuma-anlama aşamasını güçlendirmektedir. Paragraf sorularını çözerken önce soruyu ardından paragrafı okumanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayı.

Dil bilgisi sorunlarında da aynı şekilde soru çözmek büyük önem taşır. Dil bilgisindeki ekleri, sözcü türlerini ezbere bilmek imkânsızdır. Dilimizde binlerce kelime vardır ve birbirinden farklı türleri vardır. Bunları tespit etmeyi öğrenmenin en iyi yöntemi soru bankasından çalışmaktadır. Öncelikle çözümlü sorular inceleyerek çalışmanıza bir ön hazırlık yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ygs Matematik Dersine Verimli Çalışın başlıklı makalemizde sinavsistemleri, Ygs ve ygs matematik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM