Lys İçin Almanca Nasıl Çalışılır? Hangi Kaynaklar Kullanılabilir?

Lys İçin Almanca Nasıl Çalışılır? Hangi Kaynaklar Kullanılabilir?

Lisede dil bölümünü seçen öğrencilerin öncelikli tercihleri üniversitede İngilizce öğretmenliği ya da İngiliz dili ve edebiyatı bölümlerine gitmek yönündedir. Ancak hem özel hem de kamu kurumlarında İngilizce mezunu bireylere daha çok ihtiyaç olduğu için üniversitelerin İngilizce ile ilgili bölümlerinin puanları daha yüksektir. Dil sınıfı öğrencilerinde bir bölümü İngilizce bölümlerinin puanlarını alabilirken diğerleri daha düşük puan alarak üniversite için İngilizce dışındaki dil bölümlerini tercih etmek durumunda kalmaktadırlar.

Almanca, Fransızca, Rusça gibi dilleri seçen öğrenciler daha düşük puanlarla iyi üniversitelere giriş yapabilmektedirler. Bu dillerin öğretmenlik ve dil ve edebiyat bölümlerine gidebilmek için Lys’de İngilizce soruları cevaplamak yetmektedir. Yani sınava İngilizceden girip Almanca bölümünden tercih yapılabilmektedir. Tabi ki de İngilizce bölümü için gereken netlerden çok daha az net bu bölümler için yeterli olmaktadır. Bir de sınavda Almanca soruları yanıtlayarak Almanca bölümünden tercih yapan dil öğrencileri de bulunmaktadır. Bu öğrenciler ya aileleri dolayısıyla bir dönem Almanya’da bulunmuş ve Almancayı orada öğrenmişlerdir ya da yabancı dil olarak Almanca eğitim veren liselerden mezun olmuşlardır.

Lys’ye Almancadan Girecek Öğrenciler İçin Çalışma Yol Ve Yöntemleri

İngilizcenin birinci yabancı dil olarak kabul edildiği ülkemizde Almanca kaynaklar bulmak biraz zor olmaktadır. Zira yayınevleri İngilizceye olan yoğun talepten dolayı Almanca test ya da çalışma kitabı basma konusunda kısır bir tavır sergilemektedirler. Örneğin bir Almanca deneme sınavına girmek isteyen öğrencinin üç-beş yayınevi dışında seçeneği yoktur.

Mutlaka İnceleyin  Lys Fizik Soru Bankası Önerileri

Ancak Alman Kültür Merkezleri ve Goethe Enstitüleri hem Almanca kursları hem de kaynak konusunda deniz derya diyebileceğimiz kadar zengindir ve aktif çalışmaktadırlar. Türkiye’de birçok ilde şubeleri bulunmakla beraber internet üzerinden de yardımcı ve yönlendirici olmaktadırlar. Bu nedenle Almanca öğrenmek istiyorum ya da Lys’ye Almancadan girmek istiyorum diyen öğrencilerin çok ciddi bir biçimde desteklendiğini söylemek mümkündür. Ayrıca tıpkı İngilizce sınavlarına hazırlanan öğrencilerde olduğu gibi Almanca için de internette sayısız kaynak bulunmaktadır. Almanca videolar, şarkılar, kısa ve eğitici filmler sözcük öğrenme ve cümle kalıpları edinme konusunda çok faydalı olabilmektedir.

Bunlara ek olarak zaten ilköğretim ve ortaöğretimde İngilizce öğrenmiş bir bireyin ikinci bir dil olarak Almanca öğrenmesi çok daha kolay olacaktır. Çünkü dil öğrenmek, bilmek tamamen sistem bilgisi ile ilgilidir. Yani dil öğrenmenin belli başlı kural ve sistemi vardır ve bu sistemi kavramış olan bir kişinin diğer dilleri öğrenmesi çok daha kolay olacaktır. Ayrıca günümüzde herkesin İngilizceyi az-çok bildiğini varsayarsak ikinci bir dil öğrenmek, konuşabilmek iş arayan bireyi rakipleri arasında bir adım öne taşıyarak avantajlı hale getirecektir. İkinci yabancı dil olarak özellikle Almanca Türkiye’de çok karlı bir edinimdir. Türkiye’nin sosyal, kültürel ve ticari olarak en çok işbirliği ve ilişki halinde olduğu ülke Almanya’dır. Bu sebeplerden dolayı Almanca bilmek bireyin avantajıdır.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

15 yorum

 1. Geçen sene bu programdan haberim yoktu rotasız çalışıyordum sıralamam 61 k gelmişti
  mezuna kaldım şimdi ise 1 eylülden beri bu programla devam ediyorum daha verimli çalıştığımı hissediyorum. şu an 11. haftadayım inşallah böyle devam eder sizden ricam programın tüm haftalarını tamamlamanız galiba geçen sene 11. hafta 26 kasımda
  paylaşılmış ben ise 11. haftaya 9 kasımda başladım yani en az 15 gün daha erken gidiyorum geçen seneye göre buda demek oluyor ki tekrar ve deneme çözmek için bol vakit kalacak ALLAH razı olsun sizden hakkınız ödenmez. inşallah çalışan herkes emeğinin karşılını alır Allah utandırmasın inşallah başaracağız.
  not: sayısalım.
  not 2: kaç hoca yada kaç admin cevaplıyor sorularımızı acaba ?
  ben Admin Yazan Hocayı özledim lütfen oda cevaplasın sorularımızı

  • Bu sene, hedefine ulaşacağına yürekten inanıyorum.
   Bol deneme, olayın en önemli noktası olacak zaten.
   Şu sıralarda çok zaman ayıramıyoruz ama sayısal için 1 ya da 2 hafta kaldı. Eşit ağırlık zaten bitti.

   Batuhan; 4 öğretmen arkadaş olarak sitede katkılarımız var ancak genellikle cevaplar benim tarafımdan yazılmaktadır. Admin hesabı, artık bu şekilde gözüküyor.

 2. Hocam ben fizikten basınç kaldırma kuvveti dinamik sorularını testte yapamıyorum.Ne önerirsiniz?
  Birde güvender matematik soru bankasını bitirdim çoğu konuda ve yanına ek olarak hangi soru bankasını almalıyım

  • Sevgi bahsettiğin konularda bol bol soru çözerek ilerleyebilirsin.
   Çözümlü sorularla başlayıp, mantığı anladıktan sonra seviye arttırabilirsin.
   Matematik için önerilere göz atabilirsin.

 3. Hocam palme paragraf soru kitabı nasıl almalı mıyım?
  Birde kaynak önerilerinde çözümlü fizik kaynağı bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

 4. Hocam matematik için ilk olarak güvenderin soru bankasını aldım çoğu testi bitirdim.Palme aldım sonra ama çözemedim.Sonra güvender gibi cd çözümlü körfezin soru bankasını aldım doğru yaptım mı sizce?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

Puan Hesaplayın
 • YORUM
Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık