• DOLAR
  3,0726
  % -0,2386
 • EURO
  3,3454
  % -0,2207
 • ALTIN
  125,8845
  % 0,7718
 • BIST
  79.433
  % -0,6246
Mütercim Tercümanlık Bölümü için En Az Kaç Puan Alınmalı?

Mütercim Tercümanlık Bölümü için En Az Kaç Puan Alınmalı?

Mütercim-Tercümanlık bölümü yabancı dille alakalı en yüksek puan gereksinimi olan bölümdür. Bundan dolayı, Mütercim-Tercümanlık seçmek isteyen öğrencilerin sınavlarına fazladan önem göstermesi gerekmektedir. Mütercim-Tercümanlık Bölümü İçin Okul Seçimi Mütercim-Tercümanlık bölümünü tercih eden öğrencilerin seçebileceği okul sayısı oldukça fazladır. 2015-2016 yılları arasında Mütercim-Tercümanlık bölümü için en düşük puanla alım yapan okul Yıldız Teknik Üniversitesidir ve 204,349 puanla […]

Mütercim-Tercümanlık bölümü yabancı dille alakalı en yüksek puan gereksinimi olan bölümdür. Bundan dolayı, Mütercim-Tercümanlık seçmek isteyen öğrencilerin sınavlarına fazladan önem göstermesi gerekmektedir.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü İçin Okul Seçimi

Mütercim-Tercümanlık bölümünü tercih eden öğrencilerin seçebileceği okul sayısı oldukça fazladır. 2015-2016 yılları arasında Mütercim-Tercümanlık bölümü için en düşük puanla alım yapan okul Yıldız Teknik Üniversitesidir ve 204,349 puanla alım yapmıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi Fransızca Mütercim-Tercümanlık için bu puanla alım yapmıştır. Takiben, Okan Üniversitesi 211,599 puanla ücretli olan Rusça Mütercim-Tercümanlık bölümüne alım yapmıştır. Okan Üniversitesi aynı zamanda ücretli İngilizce Mütercim-Tercümanlık bölümü için 213,900 puanıyla taban puanını belirlemiştir. Ücretsiz ya da burssuz olarak İngilizce Mütercim-Tercümanlık için alım yapan ve en düşük taban puana sahip olan üniversite Kırklareli Üniversitesi 345,859 puanıyla öğrenci kabul etmiştir. Takiben Kırıkkale Üniversitesi aynı bölüm için 351,720 puanıyla kapılarını açmıştır. Almanca Mütercim-Tercümanlığı tercih edenler içinse İstanbul Üniversitesi 361,030 puanını alış için belirlemiştir.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü İçin  YGS Puanının Önemi

LYS-5 sınavından alınan dil-1, dil-2 ve dil-3 puanları aynı zamanda YGS-3 ve YGS-4 puanlarından da etkilenir. Seçilecek bölümlerin puan limitlerine ulaşabilmeyi kolaylaştırmak için YGS-3 ve YGS-4 puanlarını çoğunlukla etkileyen Türkçe ve Sosyal dersleri yapılmalıdır. Aynı zamanda Matematik dersi de dil-1 ve dil-2’yi etkileyeceği için YGS sınavı da seçilen üniversite için çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Mütercim-Tercümanlık Bölümü için YGS’de Hangi Dersler Yapılmalı? başlıklı makalemizde mütercim tercümanlık bölümü hakkında bilgi, mütercim tercümanlık bölümü hangi üniversitelerde var ve mütercim tercümanlık bölümü nasıl kazanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM