• DOLAR
  3,0824
  % 0,7254
 • EURO
  3,3550
  % 0,2435
 • ALTIN
  125,5655
  % 0,1177
 • BIST
  78.844
  % -0,5158
Mütercim-Tercümanlık Bölümü için LYS’de Hangi Dersler Yapılmalı?

Mütercim-Tercümanlık Bölümü için LYS’de Hangi Dersler Yapılmalı?

LYS, beş oturuma ayrılan bir sınavdır ve her sınavda seçilecek bölüme daha yatkın yetenekler sınanır. YGS’de olduğu gibi birden fazla ders seçilecek bölümün istediği puanı etkileyeceği için sadece tek sınava girmek yetmeyebilir. Mütercim Tercümanlık Bölümü İçin LYS-5 LYS-5, ya da Yabancı Dil Sınavı adı verilen ve öğrencilerin yabancı dillere olan yatkınlıklarını ölçer. Sınavda birden fazla […]

LYS, beş oturuma ayrılan bir sınavdır ve her sınavda seçilecek bölüme daha yatkın yetenekler sınanır. YGS’de olduğu gibi birden fazla ders seçilecek bölümün istediği puanı etkileyeceği için sadece tek sınava girmek yetmeyebilir.

Mütercim Tercümanlık Bölümü İçin LYS-5

LYS-5, ya da Yabancı Dil Sınavı adı verilen ve öğrencilerin yabancı dillere olan yatkınlıklarını ölçer. Sınavda birden fazla dil bulunmaktadır. LYS-5 sınavı sonucunda dil-1, dil-2 ve dil-3 olarak ayrılan üç farklı puan vardır. Bu puanların hepsi diğer LYS sınavlarından ve YGS sınavının sonucundan da etkilenir. Dil-1 puanında Türkçe %15, Sosyal %9 ve Yabancı Dil %65 etkilidir. Bu puan Mütercim-Tercümanlığa girmek isteyen öğrencilerin ihtiyacı olduğu puandır. Bundan dolayı daha iyi bölümlerin tercih edilebilmesi için en önemli sınav LYS-5’tir. Dil-1 puanı Almanca, İngilizce ve Fransızca Mütercim-Tercümanlık bölümleri için gereklidir. Dil-2 ile batı dillerine dair Mütercim-Tercümanlık bölümleri seçilebilir.

Mütercim Tercümanlık Bölümü  LYS-3 ve LYS-4 Sınavlarının Önemi

YGS sınavında olduğu gibi, LYS sınavında da diğer sınavlardaki puanlar seçtiğiniz bölüm için gereken sınavın puanını etkiler. Örneğin, LYS-5, yani yabancı dille ilgili bölümlerin seçilmesi için yapılması gereken sınavdaki puanlar, LYS-3(Türk Dili ve Edebiyatı ve Coğrafya-1) ve LYS-4(Tarih, Coğrafya-2 ve Felsefe ve Din Kültürü)sınavlarının sonuçlarından da etkilenir. Bu yüzden LYS-3 ve LYS-4 sınavlarının da yapılması daha iyi sonuçlar verecektir.

Bir önceki yazımız olan Mütercim Tercümanlık Bölümü için En Az Kaç Puan Alınmalı? başlıklı makalemizde mütercim tercümanlık bölümü hakkında bilgi, mütercim tercümanlık bölümü hangi üniversitelerde var ve mütercim tercümanlık bölümü nasıl kazanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

6 yorum

 1. Hocam ben fdd türkçe soru bankasını çözdüm şimdi hangi kitabı alayım karekök uygun mudur mesela?

  Bir de 1000 soruda paragraf soru bankası nasıl

 2. Hocam kitap alıcamda 300 soruda ygs türkçe nasıl?palme türkçe soru bankası mı yoksa karekök türkçe soru bankası mı

  • İkisi de gayet iyidir Elif ama asıl amacın paragraf ise; karekökün paragraf soruları son derece iyi.

 3. Merhaba,ben mütercim tercümanlık ve ingilizce öğretmenliği arasında çok gidip geliyorum.Öğretmenlikte gözümü korkutan şey KPSS,tercümanlıkta ise meslek geleceği mezun olunduğunda garanti iş bulma imkanı var mı? 11.sınıf dil öğrencisiyim bu arada ve hedefim kesin değil.Açıklarsanız çok sevinirim.

  • Duru; ne yazık ki günümüzde bir kaç meslek haricinde hiçbir mesleğin garanti iş imkanı yok.
   Sorman gereken soru; istediğin okulda öğrencilerle zaman geçirmek mi? Yoksa tercümanlık yapmak mı? Bu ayrım önemli.
   Elbette tercümanlığın önü daha açıktır.

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM