• DOLAR
  3,0782
  % 0,5882
 • EURO
  3,3548
  % 0,2375
 • ALTIN
  125,1421
  % -0,0838
 • BIST
  79.118
  % -0,1695
Mütercim-Tercümanlık Bölümü için YGS’de Hangi Dersler Yapılmalı?

Mütercim-Tercümanlık Bölümü için YGS’de Hangi Dersler Yapılmalı?

Mütercim-Tercümanlık Bölümü için YGS’de Hangi Dersler Yapılmalı? mütercim tercümanlık bölümü hakkında bilgi, mütercim tercümanlık bölümü olan üniversiteler, mütercim tercümanlık bölümü nasıl kazanılır? İçeriklerini sinavsistemleri.com tarafından hazırlanmış olan bu yazıda bulabilirsiniz. Dil bölümü öğrencilerinin en çok tercih ettiği bölümlerden birisi olan bu bölümü tercih edecek olan öğrenciler mütercim tercümanlık bölümü mezunları ne iş yapar? mütercim tercümanlık […]

Mütercim-Tercümanlık Bölümü için YGS’de Hangi Dersler Yapılmalı? mütercim tercümanlık bölümü hakkında bilgi, mütercim tercümanlık bölümü olan üniversiteler, mütercim tercümanlık bölümü nasıl kazanılır? İçeriklerini sinavsistemleri.com tarafından hazırlanmış olan bu yazıda bulabilirsiniz.

Dil bölümü öğrencilerinin en çok tercih ettiği bölümlerden birisi olan bu bölümü tercih edecek olan öğrenciler mütercim tercümanlık bölümü mezunları ne iş yapar? mütercim tercümanlık bölümü iş olanakları nelerdir? Bilmedikleri için kararsız kalabilmektedir. Ancak; bu soruların cevabını aldıktan sonra bölümü kazanmak için çalışmaya başlarlar.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü için YGS’de Hangi Dersler Yapılmalı?

Mütercim-Tercümanlık bölümü LYS-5(ya da YDS) adı verilen sınavla ile seçilebilen bir bölümdür. LYS-5 sınavının sonucunda üç farklı puan alınır ve mütercim-tercümanlık bölümü için dil-1 puanı daha önemlidir. Bu puanı YGS sınavı da etkiler.

YGS-3 ve YGS-4 Dersleri

YGS sınavında bütün dersler tek bir testte bulunduğu için seçilecek bölüme göre öncelik verilmesi gereken farklı dersler vardır. Mütercim-tercümanlık bölümünde LYS-5 sınavından alınacak dil-1 sınavı en çok önemi taşıyan puandır. Bu puanı YGS sınavında etkileyen puan sonuçları YGS-3 ve YGS-4 olarak ayrılmıştır. YGS-3 puanında Türkçe sorularının ağırlığı %40, Sosyal sorularının ağırlığı %30, Temel Matematik sorularının ağırlığı %20 ve Fen sorularının ağırlığıysa %10’dur. YGS-4 puanındaysa Türkçe sorularının ağırlığı %30, Sosyal sorularının ağırlığı %40, Temel Matematik sorularının ağırlığı %20 ve Fen sorularının ağırlığı %10’dur. Bu iki puanların yüksek olması için Türkçe ve Sosyal dersleri öncelikli olmalıdır, ancak Temel Matematiğin de yapılması iyi olacaktır.

Matematik Dersi

YGS puanlarının neredeyse hepsinde Temel Matematiğin ağırlığı her zaman %20 ve üstündedir. Bu da seçilecek bölüm fark etmeden yapılması gereken önemli bir derstir. Mütercim-Tercümanlık için gerekli puanlar için Matematik diğer bölümlerden daha az önemli olsa da, yine de öğrencilerin ilk 1000’e girebilmesi için Matematik dersinin de yapılması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Psikoloji Mezunları başlıklı makalemizde bölüm tanıtımı, psikoloji ve Psikoloji Mezunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM