• DOLAR
  3,0849
  % 0,4575
 • EURO
  3,3683
  % 0,7068
 • ALTIN
  125,7794
  % -0,4381
 • BIST
  79.398
  % -0,0445
ODTÜ

ODTÜ

Tarihçesi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden ODTÜ, 15 Kasım 1956 yılında “Orta Doğu Yüksek  Teknoloji Enstitüsü ” adıyla Ankara’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin gelişmesine katkı sağlamak ve özellikle alanında uzman akademisyen yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Üniversitenin temel  amacı toplumun bilimsel, kültürel, ekonomik  ve teknolojik gelişimi için en doğru bilgiye ulaşmak, bu bilgiyi üretmek, uygulamak ve […]

Tarihçesi

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden ODTÜ, 15 Kasım 1956 yılında “Orta Doğu Yüksek  Teknoloji Enstitüsü ” adıyla Ankara’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin gelişmesine katkı sağlamak ve özellikle alanında uzman akademisyen yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Üniversitenin temel  amacı toplumun bilimsel, kültürel, ekonomik  ve teknolojik gelişimi için en doğru bilgiye ulaşmak, bu bilgiyi üretmek, uygulamak ve bireylere aktarmaktır.

Fakülte ve Bölümleri

ODTÜ’nün biri Ankara’da diğeri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde olmak üzere iki yerleşkesi mevcuttur. Bu yerleşkelerde 47 lisans programının yürütüldüğü beş fakülte bulunmaktadır. Ayrıca Uygulamalı Matematik Enstitüsü, Enformatik Enstitüsü, Deniz Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere beş enstitü, bir Meslek Yüksek Okulu, Yabancı Diller Yüksek Okulu , Türk Dili Bölümü, Güzel Sanatlar ve Müzik Bölümü mevcuttur. Eğitim ve öğretim kalitesiyle kendine seçkin bir yer edinen ODTÜ, öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler arasında yer almaktadır.

Odtü

Özellikle Mühendislik fakültesi bünyesinde bulunan  İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makine mühendisliği başarılı öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler arasındadır. Ayrıca iş dünyasında kendine saygın bir yer edinmek isteyen öğrenciler  ODTÜ’nün İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindeki bölümlerini  de tercih etmektedir.

İş Olanakları

Orta Doğu Teknik Üniversitesi  mezun öğrencilerine iş bulmayı kolaylaştırmak amacıyla 1980 yılında Mezunlara İş Bulma Bürosunu kurmuştur. Merkez daha sonra 1996 yılında geliştirilerek “Kariyer Planlama Merkezi” adını almıştır. Merkezin esas amacı, öğrencileri daha okurken iş hayatına hazırlamak ve mezunlarına sevebilecekleri, kendilerine uygun iş bulmalarını sağlamaktır. Bunun  için Merkezin bünyesinde kariyer günleri düzenlenmekte,  bireysel danışmanlık hizmetleri ve kariyer gelişim seminerleri verilmektedir. Gene ODTÜ Kariyer Planlama merkezi tarafından yapılan bir ankete göre 2005-2012 yılları arasında öğrenim gören 2 bin 500 ODTÜ mezunundan, mühendislik fakültesini bitirenler 1 ay 20 gün, eğitim fakültesini bitirenler 1 ay 25 gün, iktisadi ve idari bilimler fakültesini bitirenler 3 ay 15 gün, fen-edebiyat ile mimarlık fakültelerini bitirenler ise 3 ay 20 günde iş bulmuşlardır.

Bir önceki yazımız olan Psikoloji Mezunları başlıklı makalemizde bölüm tanıtımı, psikoloji ve Psikoloji Mezunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM