• DOLAR
  3,0824
  % 0,7254
 • EURO
  3,3550
  % 0,2435
 • ALTIN
  125,5655
  % 0,1177
 • BIST
  78.844
  % -0,5158
ÖSYM Tercih Döneminde Öğrenciler Nelere Dikkat Etmeli?

ÖSYM Tercih Döneminde Öğrenciler Nelere Dikkat Etmeli?

Üniversiteye giriş sınavlarının sisteminde her yıl yapılan değişiklikler ile öğrencilerin kafaları hayli karışıyor. Son değişiklik olan iki aşamalı sınav sistemi ile de öğrencilerin en büyük tedirginliği, yanlış tercih yapmak. Yeni sistemde, öğrencilerin okumak istedikleri üniversite tercihini yapma seviyesine gelmesi için öncelikle 2 aşamadan geçmeleri gerekiyor. İlk aşamada YGS yani yükseköğrenime giriş sınavı şeklinde adlandırılan sınava […]

Üniversiteye giriş sınavlarının sisteminde her yıl yapılan değişiklikler ile öğrencilerin kafaları hayli karışıyor. Son değişiklik olan iki aşamalı sınav sistemi ile de öğrencilerin en büyük tedirginliği, yanlış tercih yapmak.

Yeni sistemde, öğrencilerin okumak istedikleri üniversite tercihini yapma seviyesine gelmesi için öncelikle 2 aşamadan geçmeleri gerekiyor. İlk aşamada YGS yani yükseköğrenime giriş sınavı şeklinde adlandırılan sınava girerek 140-180 arası puan almaları gerekiyor. Bu sınavda 140 puan ve üzeri alan adaylar açık öğretim fakültelerini ve 2 yıllık yüksekokulları tercih edebiliyorlar. Sınava giren adaylar 180 ve üzeri puan almışlarsa diğer sınava girme hakkı kazanıyorlar.

 1. aşamadaki sınav LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavı. Bu sınavda da yeterli puanı alan adaylar tercih yapma hakkı kazanmış oluyorlar. Elbette iki yıllık meslek yüksekokullarında okumak isteyen öğrencilerin Lisans Yerleştirme Sınavı’na girmelerine gerek yok. Ancak her iki sınavda da tercih yaparken istenmeyen durumların oluşmaması için dikkatli araştırmalar yapmak gerekiyor.
Hangi Üniversite Tercih Edilmeli?
Hangi Üniversite Tercih Edilmeli?

 Üniversite Tercihlerinde Neden Dikkatli Olunmalı?

Liselerin verdiği mezun sayısı her yıl giderek artıyor. Mezun olan liselilerin %80’i üniversite sınavına girip tercih yapıyor. Bunlarla birlikte üniversite okumakta olan ya da daha önce liseden mezun olmuş ancak sınav şansını tekrar denemek isteyen adaylar da üniversite sınavlarına giriyor. Haliyle üniversite sınavına giren kişi sayısı her yıl katlanarak artıyor.

Sınava giren kişi sayısı arttıkça, adayların sınav sonuçlarındaki başarısına göre Türkiye’deki sıralamaları da değişiyor. Değişen bu sıralamalar üniversite yerleştirmelerinde çok önemli rol oynuyor.

Her sene Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kurumu tarafından yenilenen Yükseköğrenim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu tercih yapmadan önce satır satır incelenmesi gereken bir belge. Bu Kılavuz içerisinde Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerin tüm bölümlerinin listesi yer almakta. Listede bir önceki yıl üniversitelere yerleştirilmiş adayların puanları ve sıralamaları yazmakta. Bu kılavuz sayesinde yeni adaylar tercihlerini yaparken kendilerine bir yol haritası çıkarabilmekteler.

hangi-universite (1)

 Doğru Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

Adayların kılavuzu doğru yorumlayabilmesi doğru tercih yapmaktaki ilk kuraldır. Her şeyden önce LYS’ye girilmeden hangi bölümü okumak ve hangi mesleği yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Bu konularda en doğru kararı vermek için okulların rehberlik hocalarından ya da özel eğitim kurumlarının uzman rehber öğretmenlerinden danışmanlık alabilirsiniz.

 • Kılavuzlarda yazan puanlar ve sıralamalar dikkatlice incelenmelidir.
 • Girilmek istenen bölümlerin tüm Türkiye’deki son öğrenci alım sıralamaları listelenmelidir.
 • Liste yapıldıktan sonra adaylar kendi puan ve sıralamalarına göre listeden eleme yapmalıdır.
 • Tercih aşamasında puan elbette önemlidir ancak asıl yerleştirilme ihtimalini yükselten kısım Türkiye sıralamasıdır.
 • ÖSYM’den gelen puan tablosundaki ‘Y’ ile başlayan tüm puan ve Türkiye sıralaması değerleri adayların tercih yaparken referans alacağı değerlerdir.
 • Girmek istediğiniz bölümün ‘TM’,’MF’,’TS’ puan türlerinden hangisi ile öğrenci alımı yaptığına dikkatlice bakın. Daha sonra bu puan türündeki Türkiye sıralamanıza göre elemenizi daha sıkı bir sistemle devam ettirin.
 • Elemelerinizi yaptıktan sonra kalan üniversitelerin kampüsleri ve şehirdeki imkânlar doğrultusunda yaşam koşullarını inceleyip size uygun olup olmadığına bakın.
 • Tüm bunlardan sonra size uygun ve Türkiye’deki sıralamanıza göre dâhil olabileceğiniz okullara erişmiş olacaksınız. Tercihinizi yaparken okul kodlarını dikkatli girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. hangi-universite (1)

Doğru sıralama aralığı için kullanabileceğiniz yöntem de çok basittir. Türkiye sıralamanızın yaklaşık olarak 5-10 bin kişi aşağısı ile 5-10bin kişi yukarısı aralığında tercih yapabilirsiniz. Bu şekilde tercihleriniz arasından bir üniversiteye yerleştirilme ihtimaliniz %80 olacaktır.

Örneğin; sizin Türkiye genelindeki başarı sıralamanız 20-25 bin arasında ise tercihlerinizi yaparken, 15-30 bin aralığındaki Türkiye başarı sıralaması ile öğrenci almış bölümleri tercih etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan YGS LYS Öğrencileri Yaz Tatilinde Nasıl Çalışmalı? başlıklı makalemizde Yaz tatilinde ygs lys hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

13 yorum

 1. Hocam merhabalar, ben mezuna kaldım. YGS-LYS programlarınızı uygulamayı düşünüyorum. 31. haftada bırakmışsınız, devam ettirmeye ne zaman başlayacaksınız ve bu sene içinde aynı kaynak kitaplarını mı önereceksiniz?

 2. Hocam mesela galatasaray hukuk fakültesi en son 520 ile almış bu üniversiteyi 300 puan ile kazanan bi öğrenci olma olasılığı o sene üniversiteyi az kişinin tercih etmesine mi bağlı yani demek istediğim tercih meselesi şansa mı bağlı yoksa başarıya mı ?o yıl o üniversiteyi tercih eden sayısı az olursa üniversite puanınımı aşağı çeker kontenjanını mı? eğer bu durumlarda üniversiteler puanlarını aşağı çekiyolarsa biz hangi üniversitenin daha prestijli olduğunu nereden anlayacağız her sene puanları değişiyorsa güzel üniversitede okumamızın amacı ortadan kalkmıyor mu bir üniversitenin belli bi ün salmış bölümünün puanı yüksekse hep yüksek olarak kalmalı hocam haksız mıyım ya da durum böyle ben mi yanlış anladım?

    • Simge, her iki bölüm başlı başına farklı alanlar. Hangisinde mutlu olacağını düşünüyorsan öncelikle onu hayal et ardından rehberlik hocalarından destek alman daha faydalı olur bu süreçte.

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM