PMYO – PMYO Mülakatları

PMYO – PMYO Mülakatları


PMYO – PMYO Mülakatları 

        Polis meslek yüksek okuluna başvuracak olan öğrencilerin;

–     Ygs puan türlerinden herhangi birinden 250 ve üzerinde puan almaları gerekmektedir, şehit ve gazi yakınlarının ise; 140 puan ve üzerinde alması yeterlidir.

–     Başvuru yapabilmek için lise ve dengi okullardan mezun olmak ya da son sınıfta okumak gerekmektedir.

–    Daha önce bir disiplin suçu işlememiş ya da sabıka sahibi olmamak gereklidir.

–     Kadınlar, 162 boyundan kısa olmamalı ve 24 yaşından büyük olmamalıdır. Erkeklerde ise bu sınır; 167 boy ve 26 yaştır.

Bu şartları taşımakta olan adaylar PMYO için başvuruda bulunabilirler. Başvurularının ardından ise; sınavlar başlamaktadır. PMYO için 4 aşamalı bir sınav uygulanmaktadır.

Ön sağlık Kontrolü: Bu kontrol sırasında, başvuran öğrencilerin boyları, kiloları ölçülmekte ve başvuru için uygun olup olmadıklarına bakılmaktadır. Bu aşamayı geçemeyen öğrenciler ise; elenecektir.

Fiziki Yeterlilik Testi: Pek çok testten oluşmakta olan bu sınav, başvuran adayların çeviklik ve atletikliklerini ölçmektedir. Adayların birçoğu bu aşamada elenmektedir. PMYO için başvurmak isteyen öğrenciler, en az 8 ay önceden, düzenli antremanlara başlamalılar.PMYO-PMYO alımları

Mesleki Psikolojik Değerlendirme: Mülakat ve yazılı olarak yapılacak olan bu sınav, kişilerin çeşitli ruh halindeki tepkilerini ölçmek için yapılmaktadır. Bu sınav sonucunda, başvuranların, bu meslek için uygun bir kişiliğe sahip olup olmadıkları anlaşılmaktadır.

Mutlaka İnceleyin  Ekonometri – Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgi

Mülakat Sınavı:  Son kısım olan bu sınavda, öğrencilerin karşılıklı görüşme ile mülakata alacaklardır. Görüşmeleri geçebilen öğrenciler ise; yazılı sınava katılmaya hak kazanacaklardır. Başarılı sayılabilmek için her bölümden 70 puan almak gerekmektedir. Karşılıklı görüşmelerde, genel kültür soruları sorarak, vereceğiniz cevaplar incelenmektedir. Yazılı sınav ise; Ygs ile benzer bir sınav olup, Türkçe, matematik ve sosyal alanında sorular bulunmaktadır. Sosyal alanı içerisinde, genel kültür soruları da bulunmaktadır. Bu sınav sonucunda, başvuranların sıralaması belirlenmekte ve mevcut kontenjan sıralamasında olan adaylar, kabul edilecektir.

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

Puan Hesaplayın
  • YORUM
Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık