• DOLAR
  3,1135
  % -0,0080
 • EURO
  3,3964
  % 0,0560
 • ALTIN
  127,3059
  % 0,2617
 • BIST
  78.739
  % -0,8297
Psikoloji Mezunları

Psikoloji Mezunları

Psikoloji bölümü, son yılların en gözde mesleklerinden birisi halini almıştır. 4 yıllık lisans eğitimi olarak var olmakta olan bölüm, TM3 puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır. Bu bölümü tercih edecek öğrencilerin, yalnızca bölümün popülerliğine kanarak tercih yapmaları, ilerleyen yıllarda sevmediği bir mesleğe sahip olan insanlar kervanında yer almalarına neden olacaktır. Bunun önüne geçmek için; bu […]

Psikoloji bölümü, son yılların en gözde mesleklerinden birisi halini almıştır. 4 yıllık lisans eğitimi olarak var olmakta olan bölüm, TM3 puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır. Bu bölümü tercih edecek öğrencilerin, yalnızca bölümün popülerliğine kanarak tercih yapmaları, ilerleyen yıllarda sevmediği bir mesleğe sahip olan insanlar kervanında yer almalarına neden olacaktır. Bunun önüne geçmek için; bu bölümü neden istediğinizi ve sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını iyi düşünün.

Psikoloji Bölümünden Mezun Olanlar Nerede Çalışabilirler?

4 yıllık bir eğitim süreci sonrasında, bölümlerinden mezun olan kişiler, psikolog ünvanlını almaktadırlar. Psikologlar, çeşitli diyet kliniklerinde, devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde, bağımlı kişilerin bulunmakta oldukları kliniklerde ve pek çok kurumun yanı sıra üniversitelerde de çalışabilmektedirler; ancak kendi özel muayenelerini açabilmek için 4 yıllık lisans mezunu olmaları yeterli olmamaktadır. Kendi özel muayenelerini açmak isteyen psikologların, klinik psikoloji alanında uzmanlaşmak için yüksek lisanslarını tamamlamaları gerekmektedir.

psikoloji-bolumu

Psikoloji Bölümünü Bitirdikten Sonra Hangi Alanda Uzmanlaşabilirim?

Psikoloji mezunlarının yüksek lisans yaparak, uzmanlıklarını alabilecekleri pek çok bölüm bulunsa da en çok tercih edileni klinik psikolojidir. Klinik psikoloji haricinde, deneysel psikoloji, örgüt psikolojisi, eğitim psikolojisi, sosyal psikoloji, sağlık psikolojisi gibi alanlarda da yüksek lisans yapmanız mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

9 yorum

 1. Hocam ben psikolog olmayı çok istemistim elimde olmayan ndenlerle ve ikinci tercihim olan necmettin erbakan üni. grafik tasarım bölümü önlisans yaptım tekrar sınava hazırlanmak istiyorum yalnız bölumüm ygs 5 ile alıyordu ne yapmalıyım puan durumunu hic anlamiyorum.s

  • Şeyma; bu sene tercih yaptığın için seneye okuldan gelen puanın düşecek. O nedenle, ya çok ciddi bir çalışma içerisine girmeli ya da 1 sene ara verdikten sonra tekrar girmelisin.

   • Hocam benim bu sene kesinlikle kazanmam lazım konya dısında bi sehirde okumam lazım bna kaynak önerebilir misiniz?
    Kazanmak için herseyi yapmaya hazırım baska carem yok

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM