• DOLAR
  3,0716
  % 0,0244
 • EURO
  3,3465
  % 0,0550
 • ALTIN
  125,8614
  % 0,0550
 • BIST
  79.433
  % -0,6246
Sosyal Hizmetler Bölümü Mezunları Ne Yapar?

Sosyal Hizmetler Bölümü Mezunları Ne Yapar?

Sosyal Hizmetler Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Sosyal Hizmet dezavantajlı konumdaki bireyleri, avantajlı konuma getirmeye çabalayan, onlara ulaşamadığı kaynaklara ulaşmaları için aracılık eden, zor durumda kalan kişiler için danışma ve rehberlik hizmeti veren bir meslektir. Avrupa’da ilk olarak Sanayi Devriminin getirdiği yoksullukla başa çıkmak için imzalanan Yoksulluk Yasasıyla temelleri atılan Sosyal Hizmet o zamanlar 3 […]

Sosyal Hizmetler Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Sosyal Hizmet dezavantajlı konumdaki bireyleri, avantajlı konuma getirmeye çabalayan, onlara ulaşamadığı kaynaklara ulaşmaları için aracılık eden, zor durumda kalan kişiler için danışma ve rehberlik hizmeti veren bir meslektir.

Avrupa’da ilk olarak Sanayi Devriminin getirdiği yoksullukla başa çıkmak için imzalanan Yoksulluk Yasasıyla temelleri atılan Sosyal Hizmet o zamanlar 3 aşama şeklinde faaliyetlerini gösteriyordu. İlk aşamada korunmaya muhtaç çocuklar yer alıyordu. Bu yasaya göre bu çocuklar zengin kişilere hizmetçi ya da yardımcı olarak verilecek ve her türlü giderleri o kişilerce karşılanacaktı. İkinci aşama yaşlı ve bakıma muhtaç kişileri kapsıyordu. Devlet bu kişilere yardım yapacaktı. Gerekirse devlete ait sığınma evlerinde barındıracaktı. Üçüncü ve son aşamada ise çalışacak gücü olup da çalışmayanları zorla ağır işlerde çalıştırıyordu. Bu uygulamalar zamanla düzenlenerek bugün ki sosyal refah devletlerini doğurdu.

2750111743

Sosyal Hizmet Türkiye’de ilk olarak 1961 yılında Ankara’da Sosyal Hizmetler Akademisinin açılmasıyla faaliyete başlamıştır. Bu kurumdan önce darbe anayasası olan 1961 anayasasında sosyal refah devleti ibaresinin ile Türkiye Sosyal Hizmet için ilk ve en önemli adımı atmış olmuştur. Sosyal devlet ve refah devleti ikisi de vatandaşlarına belirli haklar sunan, vatandaşlarını yasalarla güvence altına alan, devletin selameti için vatandaşların yüksek yararını gözeten kavramlardır. Bir devletin bu kavramlardan birini benimsemiş olması demek Sosyal Hizmeti benimsemiş olduğu anlamına gelmektedir. Bu ibarelere anayasasında yer veren bir devlet Sosyal Hizmeti yalnızca benimsemiş olmakla kalmaz uygulamak zorundadır.

Tarihçe olarak henüz çok yeni olan sosyal hizmet gönüllülük esasına dayalı olarak yapılan bir iştir. Sosyal Hizmet Uzmanı ve müracaatçı arasındaki karşılıklı iletişim, etkileşim ve anlaşmayla ortaya çıkar. Sosyal Hizmet Uzmanı bu anlamda danışma, destek, barınma, maddi yardım, rehberlik, aracılık gibi hizmetleri yürütür. Genel bir bakış açısıyla bir aracılık mesleğidir. Müracaatçı size gelir problemini anlatır ve sizden ne yapabileceğini, sizin ona neler sağlayabileceğinizi duymak ve bunlardan faydalanmak ister. Bu aşamadan sonra ise yardım sağlanan müracaatçının kontrolleri yapılmalıdır.

Sosyal hizmet müracaatçılarla 3 aşamada ilgilenir. Mikro aşamada çevresi içinde birey ele alınmakta ve birey odaklı çalışılmaktadır. Mezzo aşaması ise küçük grupların oluşturduğu müracaatçılardır. Kısaca Mezzo grup düzeyinde hizmet verir. Makro anlamda sosyal hizmet ise hizmetlerin topluma yönlenmesidir. Sosyal Hizmet Uzmanı bu aşamada topluma uygun hizmet modelleri geliştirir. Toplumdaki aksaklıkları, eksikleri gözlemleyerek önleyici projeler geliştirir.

Kanatsız melekler olarak anılan Sosyal Hizmet Uzmanları adliyeden emniyete, hastaneden öğrenci yurtlarına kadar birçok yerde çalışmaktadırlar. Bu kurumlardaki müracaatçı profili korunmaya muhtaç çocuklar, yaşlılar, şiddet mağduru kadınlar ya da erkekler, işsiz ve zaruri ihtiyaçlarını karşılayamayanlar, intihar gibi vakalarla başvuran hastalar, maddi açıdan desteklenmesi gerekenler, engelli bireyler, eşinden ayrılmış kişiler, kimsesizler gibi daha birçok insandır. Bu insanların hepsine hizmet götürmek imkânsızdır. Bu yüzden sosyal hizmet gönüllülük esasına göre yürütülmektedir. Müracaatçı başvuru yapmadığı takdirde zorla hizmet götürülmez. Bu durumda tek istisna ihbar durumlarıdır. Mağdur edilen bir birey olması durumunda ihbarlarla da ilgilenilir ve gerekli işlemler uygulanır. Bu anlamda ilk olarak gözlem yapılır ve SİR denen Sosyal Hizmet Raporları hazırlanır.

Kolay bir meslek gibi görünmesine rağmen aslında dünyanın en zor mesleklerindendir. Her türlü kötü olayla karşılaşabilecek bir meslek olan Sosyal Hizmeti seçen kişinin sabırlı, sakin, soğukkanlı, kendinden emin ve objektif olması gerekmektedir. Aksi takdirde işini yapamayacağı gibi kendisini de üzmekten öteye geçememektedir. Bu yüzden meslek seçimi yaparken bu kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Psikoloji Mezunları başlıklı makalemizde bölüm tanıtımı, psikoloji ve Psikoloji Mezunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM