• DOLAR
  3,1216
  % 0,2521
 • EURO
  3,4085
  % 0,4124
 • ALTIN
  127,1142
  % -0,1490
 • BIST
  78.333
  % -0,5160
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü – Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Taban Puanları

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü – Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Taban Puanları

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü – Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Taban Puanları 4yıllık lisans eğitimi veren Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü son zamanların en çok rağbet gören lisans programlarındandır. Fiziksel ve kültürel özellikleri sayesinde, ülkemizde başta kitle turizmi olmakla birlikte, kültür turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi, spor ve inanç turizmi gibi pek çok turizm dallarında […]

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü – Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Taban Puanları

4yıllık lisans eğitimi veren Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü son zamanların en çok rağbet gören lisans programlarındandır. Fiziksel ve kültürel özellikleri sayesinde, ülkemizde başta kitle turizmi olmakla birlikte, kültür turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi, spor ve inanç turizmi gibi pek çok turizm dallarında hizmet verilmektedir. Bu nedenle de mezunlarının iş olanakları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu bölüm öğrencileri dinamik, insan ilişkileri iyi, tarih bilgisi iyi olan, en az alternatif bir dil bilen ve öğrenmeye yatkın kişiler olmalıdır.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümünde Okutulan Dersler Nelerdir?

turizm-ve-otelcilik

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümünde genellikle sözel ağırlıklı ve mesleki dersler verilmektedir. Bununla beraber, işletme matematiği, muhasebe gibi sayısal dersler de okutulmaktadır. Ayrıca; genel kültür dersleri (İnkılap Tarihi, Türk Dili) ve Temel yabancı dil ve mesleki yabancı dil dersleri de verilmektedir.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü Taban Puanları Nasıl?

Bu bölüm TM 1 den öğrenci alımı yapmaktadır. Taban puanları yüksek olmamasına karşın, bölüme fazla rağbet olduğu için üniversitelerin kontenjan sayısı dikkate alınarak özenle tercih yapılmalıdır.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü İş Olanakları ve Maaşları Nasıldır?

Turizm oldukça geniş yelpazeye sahip bir sektördür. Özel sektörde ya da KPSS ile atanarak devlet kurumlarında çalışabilirler. Oteller, turizm acenteleri, restoran ve eğlence mekânları gibi oldukça farklı işletmelerde iş bulma olanakları vardır. Özellikle yabancı dilini geliştirmiş, insan ilişkileri düzgün, kendini iyi ifade eden kişiler kolayca iş bulabilir ve yükselebilirler.

Maaş miktarları işletmeden işletmeye değişiklik gösterir. Örneğin; güneyde bir otelin turizm kapasitesiyle, doğudaki bir otelin kapasitesi kıyaslandığında, güneyde daha çok yoğunluk ve bu doğrultuda işletmeye para girişi olduğu için güneyde daha çok kazanılacağı düşünülebilir. İşin tanımı da oldukça önemlidir. Alınacak maaş iş tanımı ve işletmenin beklentileriyle doğru orantılıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Psikoloji Mezunları başlıklı makalemizde bölüm tanıtımı, psikoloji ve Psikoloji Mezunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM