• DOLAR
  3,0884
  % 0,5715
 • EURO
  3,3740
  % 0,8772
 • ALTIN
  126,3024
  % -0,1374
 • BIST
  79.328
  % -0,1325
Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunları Ne iş Yapar?

Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunları Ne iş Yapar?

Uluslararası İlişkiler Bölümü nedir? Mezunları Ne iş yapar? Dünya devletlerinin oluşturduğu uluslararası alanı ; tarihi,siyasi,ekonomik,sosyo-kültürel ve hukuki boyutta  inceleyen,Türkiye’nin bu sistemdeki yeri ve dış ilişkileri hakkında eğitim veren bir alandır Uluslararası İlişkiler Bölümü. Öğrencilerine kültürel bir altyapı ve geniş bir bilgi birikimi vermesinin yanı sıra,geniş bir çalışma ve iş sahası da sağlamaktadır. Bu bölüm mezunları […]


Uluslararası İlişkiler Bölümü nedir? Mezunları Ne iş yapar?

Dünya devletlerinin oluşturduğu uluslararası alanı ; tarihi,siyasi,ekonomik,sosyo-kültürel ve hukuki boyutta  inceleyen,Türkiye’nin bu sistemdeki yeri ve dış ilişkileri hakkında eğitim veren bir alandır Uluslararası İlişkiler Bölümü. Öğrencilerine kültürel bir altyapı ve geniş bir bilgi birikimi vermesinin yanı sıra,geniş bir çalışma ve iş sahası da sağlamaktadır. Bu bölüm mezunları hem kamu sektöründe hem de özel sektörde iş imkanına sahiptirler. Mezunlar, başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere İçişleri Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı gibi bakanlıklarda, çeşitli kitle haberleşme kuruluşlarında ve uluslararası bankalarda çalışılabilir, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıkları gibi devlet bürokrasisinin üst kademelerinde görev yapabilirler.

Uluslararası İlişkiler Bölümü için hangi sınava katılmalıyım? Hangi puan türü geçerlidir? Sıralamamın kaç olması gerekir?

uluslararası-ilişkiler-bölümü

             Son yıllarda değişen sınav sistemi nedeniyle,yeni sınav sisteminde ilk olarak YGS yani Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na katılmanız ve bir sonraki sınav aşamalarına katılabilmeniz için YGS barajını geçmeniz gerekmektedir.Ardından yeterli başarıyı gösteren öğrenciler,4 yıllık bir üniversite bölümü tercih edebilmek için LYS’ye katılmak zorundadır.

             Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü tercih edebilmek için,Lisans Yerleştirme Sınavı 1 ve 3’e katılmanız gerekir.Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne TM-2 puan türüyle öğrenci alınmaktadır.Sınavlara katılan öğrencilerin,her yıl puan ve tercih durumu değiştiği için,okulların kaç puanla öğrenci aldıklarını kesin olarak söylemek mümkün değildir fakat ortalama 70-90 bin sıralama aralığındaysanız,herhangi bir devlet üniversitesine bu bölümden yerleşebilmeniz mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Psikoloji Mezunları başlıklı makalemizde bölüm tanıtımı, psikoloji ve Psikoloji Mezunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM