• DOLAR
  3,0823
  % 0,7222
 • EURO
  3,3510
  % 0,1249
 • ALTIN
  125,5178
  % 0,0830
 • BIST
  78.844
  % -0,5158
Üniversite Burs Başvuruları

Üniversite Burs Başvuruları

   Üniversite Bursları Ülkemizde üniversite sınavını kazanmış başarılı ama maddi durumu yerinde olmayan öğrenciler için pek çok burs olanağı mevcuttur. Karşılıksız burs veren kuruluşlar ,aranılan şartlar ve  başvuru tarihleri şöyledir; Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşfik Fonu Üniversite öğrencilerine karşılıksız verilen  devlet bursudur. Üniversitelerin herhangi bir bölümünde okuyan ve dar gelirli olduğunu belgeleyen öğrenciler  bu […]

   Üniversite Bursları

Ülkemizde üniversite sınavını kazanmış başarılı ama maddi durumu yerinde olmayan öğrenciler için pek çok burs olanağı mevcuttur. Karşılıksız burs veren kuruluşlar ,aranılan şartlar ve  başvuru tarihleri şöyledir;

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşfik Fonu

Üniversite öğrencilerine karşılıksız verilen  devlet bursudur. Üniversitelerin herhangi bir bölümünde okuyan ve dar gelirli olduğunu belgeleyen öğrenciler  bu burstan yaralanabilir. Başvurular Ekim ayının son haftası ile Kasım ayının başında yapılır. Başvuru formları YURTKUR’a bağlı bölge ya da yurt müdürlüklerinden ve fakülte dekanlıklarından alınabilir.

Tübitak 

Üniversite sınav sonucunda  matematik ve fen puanı esas alınarak yapılan sıralamada ilk 1.000 kişi arasında giren öğrencilerden, üniversitelerin matematik, kimya, fizik, biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik bölümlerinden birine kayıt yaptıran öğrencilere sınavsız ve karşılıksız burs verilir. Aylık ödenen burs dışında yılda iki kez Kasım ve Mart aylarında kitap desteği de yapılır. Tübitak bursuna 15-21 ekim tarihleri arasında başvuru yapılmalıdır.

üniversite bursları

Türk Eğitim Vakfı  yüksek öğrenim bursu (TEV) 

TEV, her sene başarılı ama maddi durumu yetersiz öğrencilere burs vermektedir. Bunun için T.C vatandaşı olmak, Atatürk ilkelerine bağlı olmak ve maddi durumdan mahrum olmak yeterlidir. Burslara başvurmak için 20 eylül-20 ekim tarihleri arasında www.tev.org.tr web adresinde bulunan form doldurulmalı, yazıcıdan çıktısı alınarak ek istenilen belgelerle birlikte öğretim kurumuna teslim edilmelidir.

Sabancı Vakfı Bursu

Sabancı vakfı her sene belli üniversitelerde okuyan ve üniversite sınavında belli bir puan almış maddi durumu yetersiz öğrencilere karşılıksız burs vermektedir.2014 yılında hangi üniversitelere ve puanlara göre burs verdiği http://www.sabancivakfi.org  web adresinde duyurulmuştur. Sabancı vakfı bursu için son başvuru tarihi 17 Ekim 2014’tür.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)

Bir ışık da siz yakın sloganıyla yola çıkan ÇYDD her yıl ihtiyacı olan on binlerce üniversite öğrencisine karşılıksız burs sağlamaktadır. Burslardan faydalanabilmek için 1-30 Eylül tarihleri arasında öğrencilerin ÇYDD şubelerine başvurmaları gerekmektedir.

Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)

Vakıf başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere  İstanbul ‘daki üniversitelerde eğitim aldıkları takdirde burs vermektedir. Eylül ayının sonuna kadar burs için başvuru yapılabilir.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)

Başarılı ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere verilen burs için başvuru tarihleri 1 Eylül  1 Kasım arasıdır. Başvurular direkt üniversitenin bulunduğu ADD şubesine yapılmalıdır.

Vehbi Koç Vakfı:

Vakfın burs verdiği üniversitelerde okuyan öğrenciler burs için başvurabilir. Bunun dışında öğrencilerde başarılı olmaları, maddi desteğe ihtiyacı olmaları, disiplin cezası almamış  olmaları ve başka bir kurumdan karşılıksız burs almamış olmaları gibi özelliklerde aranır .Vehbi Koç Vakfı bursları için 1-25 Eylül tarihleri arasında başvuru yapılmalıdır.

İstanbul Ticaret Odası

İstanbul il sınırları içinde üniversite okuyan öğrencilere karşılıksız burs verilmektedir. Burs alabilmek için öğrenci de yaş sınırı, başka bir kurumdan burs almaması gibi şartlar aranmaktadır .Burs başvuruları Ekim ayında yapılır.

Bir önceki yazımız olan Psikoloji Mezunları başlıklı makalemizde bölüm tanıtımı, psikoloji ve Psikoloji Mezunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM