Veteriner Fakültesi- Veteriner Fakültesi Taban Puanları

Veteriner Fakültesi- Veteriner Fakültesi Taban Puanları

                                         Veteriner Fakültesi- Veteriner Fakültesi Taban Puanları

5 yıllık örgün eğitim veren bir lisans programıdır. Başta hayvan sağlığı olmak üzere, hayvan islahı, hayvan yetiştiriciliği, hayvansal gıda üretimi ve denetimi, yem üretimi gibi alanlarda insan gücü yetiştirmeyi hedefler. MF-3 den öğrenci kabul etmektedir. Öğrenciler son senelerinde bağlı bulundukları fakültede çalışarak staj yaparlar. Bu bölümü tercih etmek isteyenlerin sürekli öğrenmeye yatkın, kimya ve biyolojiye meraklı ve bu alanlarda başarılı, hayvanları seven ve sabırlı kişiler olması gerekmektedir.

veterinerlik
Veteriner Fakültesi Taban Puanları

Veteriner Fakülteleri MF-3 den öğrenci almaktadır. Başarı sıralaması, toplam 22 üniversitede 80000-230000 arasında değişmektedir ve puanları oldukça yüksektir.

Veteriner Fakültesinde Okutulan Dersler

Anatomi, Genetik, Veteriner Hekimlik Tarihi ve Deontoloji, Medikal Biyoloji, Embriyoloji, Biometri, Medikal Fizik, Medikal Kimya, Histoloji, Biyokimya, Genel Zooteknik, Veteriner, Epidemiyoloji, Genel Parazitoloji, Genel Farmakoloji, Yem Hijyeni ve Teknolojisi, Helmintoloji, Viroloji, Veteriner Radyoloji, Toksikoloji, Adli Tıp gibi dersler okutulmaktadır.

Veteriner Fakültesi Mezunlarının İş imkanları Nelerdir?

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, il ve ilçe tarım müdürlükleri, devlet hayvan hastaneleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Hayvan Sağlığı bölümleri gibi devlet kuruluşları; klinik ve polikliniklerde, veterinerlikle ilgili ilaç üreten veya ithal eden şirketlerde, hayvan yemi üreten sektörde çalışma olanağına sahiptirler. Ayrıca özel muayenehanelerini de açabilirler. Hayvan kesimi yapan özel kombinalarda, hayvansal ürün işleyen mandıralarda, hayvan derisi işleyen fabrikalarda da çalışabilirler.

Mutlaka İnceleyin  Sosyal Hizmetler Bölümü Mezunları Ne Yapar?

 

YAZAR HAKKINDA

Mustafa YILMAZ Mustafa YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum. Fizik derslerine girdiğim için ana dalım fizik olmakla beraber biyoloji ve kimya konusuna da hakimim. Ayrıca, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerle iletişimim sayesinde diğer dersler konusunda da yardımcı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. Abi devlete ataması çok rahat 50 li 60 lı puanlarla devlete geçebiliyorsun ayrıca kendine özel klinik açarsan paraya para demiyorsun bizim orada bir veteriner klinik açmıştı aylık geliri 50 bin liranın üzerindeydi çok ciddiyim adam lüks içinde yüzüyordu bana aklı olan veterinerlik okur demişti şimdi bende veterinerlik için var gücümle çalşıyorum tek isteğim şey veteriner olmak

  • Kenan, veterinerlik güzel bir meslek; ancak bence öncelik hayvan sevgisinin bulunması olmalı.
   Pek çok veteriner, işini ticaret gibi görüp hayvanları 2. plana atabiliyor.
   Büyük bir hayvan sever olarak, sokak hayvanlarına da yardım eden bir veteriner olmanı dilerim.

 2. Arkadaşlar ben veterinerliği çok istiyorum kaç sıralama yapmam lazım? Benim kuzenimde veteriner hekim gerçek 3-4 senede her şeyi oldu…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

Puan Hesaplayın
 • YORUM
Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık