• DOLAR
  3,1211
  % 0,2364
 • EURO
  3,4043
  % 0,2887
 • ALTIN
  127,1575
  % -0,0993
 • BIST
  78.273
  % -0,5922
Ygs Fizik Çalışma Yöntemleri

Ygs Fizik Çalışma Yöntemleri

Ygs fizik dersi, pek çok öğrencinin en çok zorlanmakta olduğu derstir. Öğrencilerin bu derste zorlanmalarının nedeni; ezberci eğitim sistemine alıştıklarından dolayı, yorum gereken sorularda ne yapacaklarını şaşırmalarıdır. Ygs fizik dersinde başarılı olmak için; doğru kaynaklarla, doğru yöntemlerle çalışmanız ve tekrarlarınızı aksatmamanız gerekmektedir. Ygs fizik dersine çalışmak için; çok geniş bir konu anlatımı çalışmanız şart değildir. […]

Ygs fizik dersi, pek çok öğrencinin en çok zorlanmakta olduğu derstir. Öğrencilerin bu derste zorlanmalarının nedeni; ezberci eğitim sistemine alıştıklarından dolayı, yorum gereken sorularda ne yapacaklarını şaşırmalarıdır. Ygs fizik dersinde başarılı olmak için; doğru kaynaklarla, doğru yöntemlerle çalışmanız ve tekrarlarınızı aksatmamanız gerekmektedir.

Ygs fizik dersine çalışmak için; çok geniş bir konu anlatımı çalışmanız şart değildir. Genellikle yorum soruları karşınıza çıktığı için; soruların çözüm yöntemlerini öğrenmeniz ve birbirinden farklı kaynaklardan çalışarak, bakış açınızı genişletmeniz gerekmektedir. Bakış açınızı genişletmek için; formüllerin nereden geldiğini bilmeniz yararlı olacaktır. Genellikle formülün türetilmiş olduğu yer, o konunun püf noktasıdır ve bilindiği takdirde pek çok soruya uygulanabilir.

Ygs fizik dersine çalışırken, mutlaka kendinize ait notlar çıkarın. Bu notları çıkarırken; öncelikle, konuya ait temel tanımlara ve formüllere yer verin. Ardından ise; karşınıza çıkan ve çözmekte zorlanabileceğiniz soru tiplerini ekleyin. Bu notlar üzerinden tekrar yapacağınız için, soru tarzlarını ve çözümlerini not almanız önemlidir. Notlarınızı defter yerine, düzenli olarak saklayabileceğiniz A4 kağıtlarına çıkarır iseniz; soru çözümüne geçtiğinizde ve farklı sorular ile karşılaştığınızda da notlarınız arasına ekleyebilirsiniz.

ygs-fizik-nasıl-çalışılır

Ygs fizik dersinin, konu anlatım kısmını bitirip, soru çözümüne geçtiğinizde, öncelikle çözümlü kaynaklardan yararlanmanız faydalı olacaktır. Böylelikle, ilk kez karşılaştığınız soru tiplerini görmüş olursunuz. Ardından ise; normal bir soru bankası çözmek yerine bölüm denemelerine geçebilir ve ulaşabildiğiniz tüm denemeleri çözebilirsiniz. Çözeceğiniz denemelerdeki sorular, genellikle sınavda çıkacak sorulara en yakın sorular olacağından dolayı, sizin için daha faydalı olacaktır.

Ygs fizik dersine ait soruları çözerken, çözemediğiniz bir soru ile karşılaştığınızda, büyük bir kağıda çizin ve soruyu geçin. Sorularınız bittiğinde, bu sorulara tekrar dönün ve büyük bir kağıdın üzerinde çizili olduğunda, daha önceden fark etmediğiniz bir yeri görüp göremeyeceğinize bakın. Eğer yine de çözemez iseniz; 1-2 boyunca, gözünüzün önünde tutun. Çoğu zaman aklınıza bir yöntem gelir ve doğru cevaba ulaşırsınız. Bu şekilde çözümüne ulaştığınız bir soruyu, kolay kolay unutmazsınız. Ancak, yine de çözümünü bulamadı iseniz; mutlaka öğretmenlerinizden ya da arkadaşlarınızda yardım alın, sorunun doğru çözümünü öğrenin ve notlarınız arasına ekleyin.

Ygs fizik konularına göz atın ve her bildiğinizi düşündüğünüz konu için 25 soruluk testler çözün. Hatalarınız 3’ten fazla ise; konuya öncelikle tekrar kağıtlarınızdan çalışın ve tekrar soru çözümü yapın. Yanlışlarınızda azalma olmazsa; konuyu tekrar çalışın. Mutlaka oturmayan noktalar vardır. Bu noktaları keşfettiğinizde Ygs fizik netlerinizin de otomatik olarak arttığını göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Ygs Matematik Dersine Verimli Çalışın başlıklı makalemizde sinavsistemleri, Ygs ve ygs matematik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

6 yorum

 1. hocam ben 11 sınıf öğrencisiyim.okulda ders notlarım çok iyi ama denemeleri yapamıyorum birdee not çıkarıp çalışacak kaynakları bilmiorum kaynak ya da video önerirmisiniz

 2. Hocam fiziği derste anladığımı düşünüyorm tekrarda soru çözmeden önce yapyorm ama bir türlü soru çözemyorm bana yardimci olabilirmsnz

 3. Hocam ben 11. sinifim ve fizigi hic yapamiyorum sizce konu tekrarimi yapmaliyim yani 9 ve 10. Sinifami yonelik calisim yoksa 11. Sinifa yonelikmi

  • Emine, çözemediğin konuları belirle onlara çalış ve basit sorularla pekiştirmeye bak.

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM