• DOLAR
  3,0849
  % 0,8071
 • EURO
  3,3567
  % 0,2943
 • ALTIN
  125,6039
  % 0,0672
 • BIST
  78.870
  % -0,4825
YGS – LYS Döneminde Uykusuzluğu Nasıl Yenebilirim?

YGS – LYS Döneminde Uykusuzluğu Nasıl Yenebilirim?

Sınav dönemlerinde hemen hemen bütün öğrenciler stresli olduğundan uyku düzenleri de bozulmaktadır. Oysaki bu hazırlık döneminde düzenli uyku çok önemlidir. Verimli çalışabilmek için tam olarak uykunun alınması gereklidir. YGS – LYS hazırlıklarında, her sınav öncesi hazırlıkta olduğu gibi beslenmeye ve uykuya çok büyük görevler düşmektedir. Bir öğrencinin en çok dikkat etmesi gereken bu iki unsurdan […]

Sınav dönemlerinde hemen hemen bütün öğrenciler stresli olduğundan uyku düzenleri de bozulmaktadır. Oysaki bu hazırlık döneminde düzenli uyku çok önemlidir. Verimli çalışabilmek için tam olarak uykunun alınması gereklidir.

YGS – LYS hazırlıklarında, her sınav öncesi hazırlıkta olduğu gibi beslenmeye ve uykuya çok büyük görevler düşmektedir. Bir öğrencinin en çok dikkat etmesi gereken bu iki unsurdan herhangi biri aksarsa tam anlamıyla başarı sağlayamaz. Durum böyle olunca uykunun önemi ortaya çıkmaktadır.

nasil-az-uyurum

LGS – LYS Döneminde Uykunun Önemi Nedir?

Uykusuz kalan bir öğrenci çok büyük ihtimalle dikkat eksikliği sorunu yaşayacaktır. Sınava hazırlık döneminde böyle bir dikkat eksikliği çok fazla soru kaybetmeye neden olmaktadır. Sınava hazırlanan öğrenciler kapasitelerini en yüksek şekilde kullanmalıdırlar. Onun için tam anlamı ile ders çalışma koşullarını sağlamaları gerekmektedir.

Uykusuzluk sorunu yaşayan bir öğrenci sinirlilik ve asabiyet hali içerisinde olabilmektedirler. Bu durum ise gergin olmalarına neden olmaktadır. Gergin olan bir kişi bir işe kendini tam anlamı ile veremez. YGS – LYS döneminde ise öğrenciler kendilerini tam olarak derslere vermelidirler.

YGS – LYS Döneminde Uykusuzluk İçin Neler Yapılabilir?

 • Uykusuzluk sorunu çeken herkes için ilk şart uygun uyku ortamları sağlanmasıdır. Uygun uyuma ortamları ancak rahat ve konforlu bir yatak ile mümkündür. Yatakların uyku üzerinde büyük etkileri vardır. Bu yüzden kaliteli ve rahat bir yatakta yatmak uyku sorununuzu çözebilir.
 • Uyuyacağınız ortam sadece yatak odası olarak kullanılması gereklidir. Pek çok öğrenci için çalışma odası ve yatak odası tek bir odada birleşmektedir. Eğer imkân var ise yatak odası ve çalışma odaları ayrı olmalıdır. Hem uykusuzluk sorununu çözmek için hem de verimli çalışabilmek için bu gereklidir.
 • Uyunan odada uyku sırasında televizyon ve bilgisayar gibi aletler çalışmamalıdır. Zaten bir öğrencinin YGS – LYS dönemlerinde mümkün olduğu kadar televizyon ve bilgisayardan hatta telefondan bile uzak durmaları gereklidir.
 • Uyku sorununu çözebilmek için gece yatmadan önce rahatlatıcı bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Bitki çayları ile daha rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan YGS-LYS Döneminde Stres ve Kaygı ile Başa Çıkma başlıklı makalemizde sınav kaygısı, sınav stresi ve sınav stresi nasıl aşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

9 yorum

 1. Hocam merhaba.Kötü bir sınav sonrası Lys ye başlamam gerekiyor.Geç kalmış sayılmam değil mi ? Sizin programınıza göre gitmek istiyordum ancak siz daha onceden başlamışsınız.Ne yapmalıyım ne dersiniz ?

  • Sebiha, şimdiye kadar hiç çalışmadıysan programları inceleyerek Lys konularını çıkarıp bu konuları bitirebilir ve ardından bize yetişebilirsin.

 2. Hepimiz verimli çalışma sürelerinin 45 dk ders 10-15 dk mola oldugunu biliyoruz.Peki bu 10 dklık sürede dikkat dagılmaması icin neler yapılmalı

  • Mert, teknolojik aletlerden uzak dur.
   Balkona çık hava al. İmkanın varsa kısa süreli yürüyüş ya da esneme hareketleri yap.
   Elini yüzünü yıka.
   Bir kahve, çay iç. Meyve ye derken zaman geçer.

 3. bende uyku açısından sıkıntı çekiyorum tıp istiyor olmama rağmen 300 puanlarda gezinip duruyorum çok çok çalışmam gerekiyor ama uykusuzluğa yenik düşüyorum yardımcı olur musunuz

  • Zehra, omega 3 tüketimini arttırmanı ya da omega 3 takviyesi almanı tavsiye ederim. Ayrıca günlük 1 saat spor seni daha dinç tutar.

  • İbrahim Bey, ders çalışırken uyuması psikolojik bir durumdur. Uzman bir psikolog ile bu konuyu görüşebilirseniz size bu konu ile ilgili yardımcı olacaktır. Bizim nacizane tavsiyemiz dikkatini dağıtan bütün etkenleri ders çalışma ortamından uzaklaştırın. Dikkatini toplaması için sade kahve gibi kafeinli içecekler uykusunu açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM