• DOLAR
  3,0824
  % 0,7254
 • EURO
  3,3550
  % 0,2435
 • ALTIN
  125,5655
  % 0,1177
 • BIST
  78.844
  % -0,5158
YGS LYS Öğrencileri Yaz Tatilinde Nasıl Çalışmalı?

YGS LYS Öğrencileri Yaz Tatilinde Nasıl Çalışmalı?

Hayatlarının en önemli dönemine hazırlanmak için, bir yaz tatili boyunca vakitleri olan öğrenciler, rehavete kapılmadan, çalışmaya devam etmeliler. Dinlenmeyi temel almak, çalışmalarının verimli olması için gereklidir. Genç beyinler, zaten çok çabuk ve kolay öğrendikleri için, tembellik yapmadıkları, çalıştıkları sürece, başarısız olma riskleri, yok denecek kadar azdır. Ygs-Lys Ders Çalışma Programı Şart Yaz tatilinde, dinlenmek kadar, […]

Hayatlarının en önemli dönemine hazırlanmak için, bir yaz tatili boyunca vakitleri olan öğrenciler, rehavete kapılmadan, çalışmaya devam etmeliler. Dinlenmeyi temel almak, çalışmalarının verimli olması için gereklidir. Genç beyinler, zaten çok çabuk ve kolay öğrendikleri için, tembellik yapmadıkları, çalıştıkları sürece, başarısız olma riskleri, yok denecek kadar azdır.

Ygs-Lys Ders Çalışma Programı Şart

Yaz tatilinde, dinlenmek kadar, çalışmakta şarttır. Ancak, ne yapacağını bilmeden geçen saatler, karar vermeye çalışırken kaybedilen zamanlar olmaması için, dinlenme ve eğlenmenin de yer aldığı bir çalışma programı yapmak şarttır. Bunu, öğrenci tek başına yapabileceği gibi, okullardaki ve dershanelerdeki rehber öğretmenlerinde de yardım alabilirler.

Kişisel Ataleti Yenmek

Yaz tatilinde olmak bile, tek başına, atalete kapılmaya sebep olabilir. Hedefler net belirlenmeli, ne istenildiği çok iyi bilinmeli ve bu doğrultuda konsantre olunmalı ki, çok çabuk dikkati dağılabilen genç beyinler, atalete kapılmadan, hedefe yönelik hareket edebilsinler.

yaz-tatilinde-ygs-lys

Kitap Okumak

Yaz tatilinde yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri; kitap okumaktır. Okunacak kaliteli hikaye ve roman türündeki kitaplar, beynin dinlenmesini ve bir anlamda eğlenmesini sağlarken; aynı zamanda hızlı okumayı, okuduğunu çabuk anlamayı, uzun paragraflar şeklindeki soruları çözerken zaman kazanmayı sağlayacaktır. Okumak, anlamayı ve kendini ifade edebilmeyi, yazılanların içindeki anahtar ifadeleri çabuk yakalamayı sağlayacaktır.

Arkadaş Desteği

Gençler, kendileriyle aynı yaşta ve aynı durumdaki, bilinçli arkadaşlar edinirlerse, birlikte aynı hedefe doğru gideceklerinden, ortak çalışma platformları oluşturabilirler. Birbirlerini destekler ve uyarabilirler. Haftada birkaç kez, oturup birlikte soru çözmek, bu arkadaşlığı güçlendirebilir, çalışma sırasında yaşayabilecekleri stresli durumu paylaşmalarını sağlayabilir. Doğru arkadaşlık kadar, yanlış arkadaşlıklar da etkiler sınav hazırlık çalışmalarını. Mümkün olan her durumda, arkadaşlık ilişkileri gözden geçirilmeli, bu arkadaşlık bana zarar veriyor mu diye sorulmalıdır. Açıktır ki, sınava hazırlanmak, hayatın geri kalanı için çok önemli bir çalışmadır, kaybedecek çok fazla zaman yoktur.

Geçmiş Yılların Soruları

Yaz tatilinde, okul derslerine ayrılması gereken zaman olmadığından, oldukça geniş ve rahat kullanılabilecek bir dönem vardır önlerinde. Güncel basımlı bir test kitabı alarak, geçmiş yılların sorularını, çözümleri ile birlikte inceleyebilirler. Önce soruyu okuyup, sonra çözmeye çalışıp, en son açıklamalı çözümlere bakmak, en doğru çalışma şeklidir. Sonrasında bu soruları, birlikte çalışılan arkadaş veya okuldaki öğretmenlerle birlikte çözüldüğünde, soru ve cevap daha iyi pekişmiş olacaktır. Uzmanlara göre, herhangi bir şey öğrenmek için, bir kez görmek yeterli değildir. En az 2- 3 defa görülen şeyler, kalıcı olarak öğrenilmektedir. Bu yüzden, geçmiş yılların soruları, rahat rahat acele etmeden çözülmelidir. Benzer sorular ve konular, sınavda karşılaşılması muhtemel konulardır. Bu durum gerçekleştiğinde, daha önce benzer soruları çözmüş olan çocuk, çözmemiş olan çocuğa kıyasla, çok daha kolay soruyu anlayacak, çok daha hızlı bir şekilde soruyu çözecektir.

Bir önceki yazımız olan 2015 Lys Sonuçları başlıklı makalemizde 2015 Lys sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

28 yorum

 1. Hocam son yillarda sorulan sorularin gecmis yildaki sorularla pek alakasi yok. Cok farklilasti cok degisti soru tarzlari. Akademik sorular resmen lys matematik geometri

  • Duygu, soruların ciddi anlamda değiştiği konusunda haklısın ama yine de her zaman için geçmiş yılların sorularını çözmek gerekli. Hiç beklemediğiniz noktalardan benzerlikler çıkıyor.
   Örneğin; 2013 yılına kadar uzun süredir fizikte çıkmayan sözel sorular, bundan 10-15 yıl öncesinin vazgeçilmez sorularıdır. 2013 yılında bu soruları yapamayanların dereceye girmesi mümkün değildi. Bu bir örnek olup, her dersten döngü devam ediyor.
   O nedenle, geçmiş yıllardan vazgeçmemekte fayda var.

 2. Ben bugün ygs ye çalışmaya başlıcam.okullar açılana kadar ygs yi bitirebilirmiyim.?ortalama günde kaç saat çalışmam gerekir.
  ayrıca hafta sonu lys matematik ve edebiyat çalışmayı düşünüyorum.

 3. Hocam merhabalar, ben mezuna kaldım. YGS-LYS programlarınızı uygulamayı düşünüyorum. 31. haftada bırakmışsınız, devam ettirmeye ne zaman başlayacaksınız ve bu sene içinde aynı kaynak kitaplarını mı önereceksiniz?

  • Sydro, henüz 31 haftanın öğrenciler tarafından tamamlanmasına çok zaman olduğu için acele etmeyip, başka konular hazırlıyoruz şu an.
   Öneriler şimdilik aynı olmakla beraber; sizden gelen önerileri ya da yeni detaylı bakma fırsatı bulduğumuz kaynakları inceleyip değiştirme değil ama ekleme yapabiliyoruz.

 4. Merhabalar hocam.Benim sıkıntım hedef belirleme.Şuan sayısalım ve eşit a.’a geçmeyi düşünüyorum.Çünkü sayısaldaki bölümlere bakıyorum.Kafama yatan pek yok.Hukuğa biraz daha yakın gibiyim.Hukuk nasıldır?Sizce ne yapmalıyım,geçmeli miyim,siz sayısaldan geleceği iyi bi meslek mi önerirsiniz,kararsızlığım yüzünden ders çalışamıyorum hocam cevabınızı bekliyorum …
  Teşekkürler…

  • Caner; öyle bir konu ki bu, ben ya da bir başkası ne söylerse söylesin hiç önemi yok.
   Önemli olan sevdiğin mesleği yapabilmen.
   Hukuk gayet güzel bir bölüm. Adaleti sağlama ve bu süreçte elit bir meslek sahibi olmak hoş ama sana uygun mu acaba?
   Her insanın kişiliği farklıdır ve bu kişilikler de bizleri farklı mesleklere yönlendirir.

   Sana şöyle bir tavsiyede bulunayım.
   Aklına yatan mesleklerin bir listesini yap.
   Öncelikle internetten detaylı bir araştırma yap ve mesleği icraa edenlerle sosyal medya üzerinden irtibata geç, iş yerlerini ziyaret etmek istediğini söyle.
   Pek çok kişi sana yardımcı olacaktır.
   Git ve yakından şartları gör.
   Seni memnun edecek çalışma bu mu düşün ve ona göre kararını ver.

 5. hocam size zahmet mezunlara özel tavsiyeler konulu yazı paylaşmanız. sevgi ve saygılarımı iletiyor büyük zevkle takip ediyorum sitenizi ve sizi.

 6. Hocam ben sağlık meslek lisesindeyim anestezi bölümü bu seneye kadar geçiş yapmayı düşünüyordum ama olanak yok sanırım çünkü bu bölümde çok öğrenci var ve başka ilden öğrenci alan üniversitelerin sayısı bir elin beş parmağını geçmiyor. Eğer sizin verdiğiniz eşit ağırlık programıylaprogramıyla çalışırsam etkili olur mu? staj dolayısıyla haftalık ders sayımız da çok az olduğundan matematik işlemiyoruz öğretmen desteğiyle konuları tamamlayabilir miyim sizce?

  • Ceren, konuları elbette tamamlayabilirsin.
   MEslek lisesi olup da, bunu evde kendi izlediği videolarla bile yapan öğrenciler mevcut.
   Staj bir miktar zorlasa da, biraz daha fazla azimle üstesinden gelirsin.

 7. Hocam yaz başından beri üstümde bi atalet hali var çalışmak istiyorum,çalışamıyorum.Tavsiye verebilir misiniz?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM