• DOLAR
  3,0832
  % 0,1055
 • EURO
  3,3549
  % 0,0626
 • ALTIN
  125,3909
  % 0,0316
 • BIST
  79.933
  % 1,3811
Ygs Matematik Soruları İçin Taktikler

Ygs Matematik Soruları İçin Taktikler

Pek çok öğrencinin zorlanmakta olduğu ygs matematik soruları, bazı çözüm taktikleri ile daha kolay bir hal alacaktır. Karşınızda rahatlıkla çözebileceğiniz bir soru var ise; taktikler ile uğraşmanıza gerek yok. Sorunuzu çözün, işaretleyin ve geçin; ancak baktınız soruyu çözemiyorsunuz, o zaman bazı taktiklere yer verebilirsiniz. Ygs Matematik Problem Sorularında; Çözemediğiniz bir ygs matematik sorusunda, tersten gidin […]

Pek çok öğrencinin zorlanmakta olduğu ygs matematik soruları, bazı çözüm taktikleri ile daha kolay bir hal alacaktır. Karşınızda rahatlıkla çözebileceğiniz bir soru var ise; taktikler ile uğraşmanıza gerek yok. Sorunuzu çözün, işaretleyin ve geçin; ancak baktınız soruyu çözemiyorsunuz, o zaman bazı taktiklere yer verebilirsiniz.

Ygs Matematik Problem Sorularında;

Çözemediğiniz bir ygs matematik sorusunda, tersten gidin ve şıklarda bulunmakta olan sayıları istenen ifadenin yerine koyun. Hangi şık size istenileni veriyorsa; cevap odur.  Örneğin; 42 sayısının yarısının 2 fazlası kaçtır? Sorusunu çözemediğinizi varsayalım. Şıkları tek tek denerken, 23 şıkkına geliyorsunuz ve 23, hangi sayısının 2 eksiği, ardından da 21hangi sayının yarısı soruları eşliğinde cevaba ulaşıyorsunuz. Örnek, her ne kadar basit bir soru üzerinden gösterilse de, bu yöntem ile ygs matematik sınavında çıkacak en az 10-15 sorunun doğru cevabına ulaşmanız mümkün.

Ygs Matematik Çarpanlara Ayırma Sorularında;

ygs-matematik-taktikleri

Kimi zaman, ygs matematik soruları içerisinde oldukça zorlu çarpanlara ayırma soruları ile karşılaşmaktasınız. Soruda x’in  kaç olduğu ya da işlemin sonucu soruluyor ise; birçok işlem ile uğraşmak yerine, şıklardan yola çıkabilirsiniz. X, isteniyor ise; şıklardaki sayıları dener ve doğru şıkkı gördüğünüzde işaretlersiniz. Bunun yanı sıra, bu yöntemi, verilen çarpanlara ayırma ifadesinin sade hali istendiğinde yapmanız mümkündür. Karışık haldeki ifadedeki x için bir değer belirler ve işlemin sonucunu bulursunuz. Şıklardaki tüm sade ifadelerinde aynı değer için sonuçlarını bulduktan sonra, karışık ifade ile sade hali, aynı cevaba ulaşmanızı sağlıyor ise; doğru cevabı buldunuz demektir; ancak bazı sorularda birden fazla eşleşmeyi sağlayan şık çıkabilir. Bu durumda x için farklı bir değer atayarak işlemi tekrarlamalısınız

Bir önceki yazımız olan YGS Türkçe Soru Çözme Taktikleri başlıklı makalemizde Paragraf soruları, sınav sistemleri ve Ygs hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

11 yorum

 1. benim 9.sınıf konularım eksik yani temel biraz eksik ve ben hacettepe tıp fakültesini istiyorum açıkçası çok korkuyorum sonuçta ben üniversite sınavına gireceğim zaman bnmle birlikte bir sürü kişi girecek sizce neler yapmalıyım

  • Merve, sorunun cevabı sitenin tamamında mevcut.
   Kısa bir soru değil ama genel olarak; düzenli tekrar, doğru çalışma yöntemleri ve tekrar..

  • Cok calisican ama okudugun yerde onemli temel icin N…K… Lisesinden zor biraz saka saka basarilar merve aydin hedefife ulasmisindir insallah (c şubesi hatirasi:-)) )

 2. hocam ben 11. sınıfa geçtim. Bu sene bursluluk sınavına gircem ve son şansım burs için. Fakat sınavda sadece 11. sınıfın konuları mı yoksa 9, 10, 11 in konuları mı var onu bilmiyorum açıklayabilir misiniz ( şimdiden teşekkürler )

  • 9-10-11. sınıflar aynı sınava gircekler.Dolayısıyla sınav konuları 9.sınıfa tekabül edecektir.

  • 9-10-11. sınıflar aynı sınava gircekler.Dolayısıyla sınav konuları 9.sınıfa tekabül edecektir.k

  • Anıl bir yüzde söyleyemem, sonuçta soru tipleri sürekli aynı olmuyor ama ciddi anlamda işe yarayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM