• DOLAR
  3,0805
  % -0,0243
 • EURO
  3,3479
  % -0,1848
 • ALTIN
  125,1128
  % -0,2724
 • BIST
  78.844
  % -0,5158
YGS Okul Puanı Hesaplama

YGS Okul Puanı Hesaplama

Üniversiteye giriş için yapılan YGS puanına ek olarak, ortaöğretim dönemi boyunca öğrencinin derslerinden almış olduğu notları hesaplayarak, göstermiş olduğu başarıya göre okul tarafından verilen ve üniversiteye girmekte belirleyici rol oynayan okul puanı oldukça önemlidir. ortaöğretim  başarı puanını, okulun verdiği bilgiler dâhilinde ÖSYM kendisi hesaplar. Sizin üniversiteye giriş sınavlarında almış olduğunuz puanın üzerine eklenen bu puanı, […]

Üniversiteye giriş için yapılan YGS puanına ek olarak, ortaöğretim dönemi boyunca öğrencinin derslerinden almış olduğu notları hesaplayarak, göstermiş olduğu başarıya göre okul tarafından verilen ve üniversiteye girmekte belirleyici rol oynayan okul puanı oldukça önemlidir.

ortaöğretim  başarı puanını, okulun verdiği bilgiler dâhilinde ÖSYM kendisi hesaplar. Sizin üniversiteye giriş sınavlarında almış olduğunuz puanın üzerine eklenen bu puanı, okul birincisi ve okul sonuncusunun puanları belirler. Genel olarak, sizin bu puanı hesaplamanıza gerek yoktur ama hedeflediğiniz üniversite ve puana göre ortaöğretim başarı puanını göz önünde bulundurmanız gereklidir.

OBP-hesaplama

Orta Öğretim Başarı Puanı(OBP) Nasıl Hesaplanır?

 • Okul tarafından öğrencinin 100’lük sistemde ki mezuniyet not ortalaması önemlidir. Okul tarafından, üniversite sınavı için verilen en düşük puan 50 en yüksek puan ise 100’dür.
 • Öğrencinin not ortalaması ilk olarak 5 ile çarpılmaktadır. Elde edilen sayı 250 ve 500 Aralığında bir sayı olacaktır.
 • Bu sayıyı 0,12 ile çarptığınızda hesapladığınız sayı, YGS puanının üzerine eklenecek olan puandır.
 • Mezuniyet not ortalaması 70 olan bir öğrencinin YGS okul puanı hesaplaması;

70 x 5 = 350

350 x 0,12 = 42

Elde edilen bu puan öğrencinin üniversiteye girmesini etkilemektedir.

YGS Okul Puanı Hesaplama Neden Önemlidir?

YGS’de öğrencilerin almış oldukları ham puan ile yerleştirme yapılmamaktadır. Eklenen okul başarı puanı ile birlikte son olarak hesaplanan puanlarla üniversite yerleştirmeleri yapılmaktadır. YGS’den yüksek puan almış fakat okul puanı düşük olan bir öğrenciyi, YGS’den düşük puan almış ama ortaöğretim  başarı puanı yüksek olan bir öğrenci eleyerek üniversiteye girmeye hak kazanabilir. Bu yüzden öğrencilerin ortaöğretime ilk başladıkları andan itibaren, derslerinden yüksek notlar alarak okul başarı puanını yüksek tutmaları gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Ygs 1 Nedir? başlıklı makalemizde lys puan hesaplama, lys ygs puan hesaplama ve ygs 1 bölümleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

12 yorum

 1. Hocam moralim çok bozuk denemelerde 320 gecemedim hatta çoğunda daha düşük aldigim bile pldu . Ne yapmalıyım . Kendimi çok kötü hissediyorum

  • Mertcan, sen hatanı nerede görüyorsun?
   Düzenli çalışıyor musunuz?
   Tekrar yapıyor musun?
   Doğru çalışıyor musun?

 2. Hocam düzenli calismaya calisiyoum ama sınavlar falan yüzünden günlük tekrar yapamıyorum dersanede eksiklerim var ve fizik eskiden yapabildiği soruları suan yapamıyorum. Çok kötüyüm

  • Mertcan, hep yazıyorum konulara da bu iş tekrarsız olmaz.
   Çalıştığınız 100 ise; size kalan en fazla 50 olur.
   Acil bir şekilde geçmişe dönerek geniş bir tekrar yapmalısın.
   1-2 haftanı buna ayırabilirsin. Ardından kaldığın yerden devam edersin.

 3. Hocam peki tekrarlar için en iyi yol nedir
  Mesela biyoloji de konu calisimc ve ardından soru
  ama fizik ve mat nasıl yapmaliyim

  • Tekrar konuları var site Mertcan. Sağ üstte arama kısmına yazarak ulaşabilirsin. 3 konuyu da okuyarak, tekrar sırasında yaralanabilirsin.

 4. +54.6 puanla ilk bine girme olasılığım mevcut mu şayet iyi bir net çıkarırsam? İyi bir puan mı?

 5. Not ortalamam 5lik sistemde 4.64.Okuldan kaç ek puan gelir.Meslek Lisesi (daha evvel bir üniv. mezun oldum)mezunuyum hemşirelik veya ebelik okumak istemekteyim.Teşekkürler.

 6. Merhaba.
  Benim acil yardima ihtiyacım var. Banada yardimci olurmusunuz. Mezuna kaldım ve ne yapmalıyım hemen baslamalimiyim bilmiyorum. Yazın lys konularını tekrar bitirip eylülde ygs ye kassam yararı olurmu

  • Büşra, öncelikle sitemizdeki konuları inceleyerek kendine çalışma programı çıkarman iyi olacaktır. YGS ile başlaman daha iyi olur.

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM