• DOLAR
  3,1200
  % 0,2007
 • EURO
  3,4070
  % 0,3682
 • ALTIN
  127,1674
  % -0,0560
 • BIST
  78.320
  % -0,5325
Ygs Puanları Nasıl Hesaplanır?

Ygs Puanları Nasıl Hesaplanır?

Üniversiteye yerleşmek için sınava giren adaylar için, hiç kuşkusuz ki Ygs dönemi çok önemli bir dönemdir. Öğrencilerin en verimli şekilde ders çalışarak bu dönemi başarı ile geçirmeleri hayatları için çok önemlidir. Merkezi sistem ile hangi öğrencinin hangi okulda ve bölümde okuyacağını belirlemekte öğrencinin puanları ilk sırada göz önünde bulundurulmaktadır. Üniversiteye girebilmek için geçmişten günümüze birçok […]

Üniversiteye yerleşmek için sınava giren adaylar için, hiç kuşkusuz ki Ygs dönemi çok önemli bir dönemdir. Öğrencilerin en verimli şekilde ders çalışarak bu dönemi başarı ile geçirmeleri hayatları için çok önemlidir. Merkezi sistem ile hangi öğrencinin hangi okulda ve bölümde okuyacağını belirlemekte öğrencinin puanları ilk sırada göz önünde bulundurulmaktadır.

Üniversiteye girebilmek için geçmişten günümüze birçok sınav sistemi değişiklikleri yapılmıştır. En doğru ve en adaletli olarak üniversitelere öğrenci alımı yapabilmek için uzmanlar çalışmakta ve kendilerini geliştirmektedir.

 

ygs-puan-hesaplama

Bu yıl üniversiteye girebilmek için öğrencilerin girmesi gereken YGS ve LYS puan türleri dikkate alınmaktadır. İlk olarak Ygs sınavları gelmektedir. Ygs’de alınan puan bir baraj gibi düşünülmektedir. Ayrıca Ygs puanı Lys puanını %40 etkilemektedir. Bu yüzden YGS sınavlarında çok başarılı olmak önemlidir.

YGS’den 180 puan alan adaylar, sınav barajını geçmiş olacaklardır. Böylelikle üniversiteye girmek isteyen öğrencileri LYS sınavlarına girebilme hakkı kazanacaklardır. Ygs’den 140 puan barajını aşan öğrenciler ise ön lisans programlarını ve açık öğretim Fakültelerini tercih edebilme hakkı kazanmaktadırlar.

YGS Puan Türleri Nelerdir?

Ygs puan türleri; YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS6 puanlarıdır.  Toplamda 6 farklı puan türü alan öğrenciler için iki ayrı oturum da sınav yapılmaktadır.

Ygs-1 puanlaması hesaplanırken; %40 Matematik Dersi, %30 Fen Bilimleri, %20 Türkçe Dersi ve %10’da Sosyal Bilimler derslerinden oluşacaktır.

Ygs-2 puan türleri; %30 Matematik Dersi, %40 Fen Bilimleri, %20 Türkçe Dersi ve %10’da Sosyal Bilimler derslerinden oluşmaktadır.

Ygs-3 puan türleri; %20 Matematik Dersi, %10 Fen Bilimleri, %40 Türkçe Dersi ve %30’da Sosyal Bilimler derslerinden oluşmaktadır.

Ygs-4 puan türleri; %20 Matematik Dersi, %10 Fen Bilimleri, %30 Türkçe Dersi ve %40’da Sosyal Bilimler derslerinden oluşmaktadır.

Ygs-5 puan türleri; %33 Matematik Dersi, %10 Fen Bilimleri, %37 Türkçe Dersi ve %20’da Sosyal Bilimler derslerinden oluşmaktadır.

Ygs-6 puan türleri; %37 Matematik Dersi, %20 Fen Bilimleri, %33 Türkçe Dersi ve %10’da Sosyal Bilimler derslerinden oluşmaktadır.

YGS Puanları Nasıl Hesaplanır?

Üniversiteye girecek olanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de istedikleri bölüme kaç net ve kaç puanla girebilecekleridir. Bu konuda her dersin farklı bir katsayı çarpımı ile bölümlere göre olan bir sistem ile hesaplama yapılmaktadır.

Sayısal bölüm öğrencileri için, Ygs-1 ve Ygs-2 puanı dikkate alınacaktır.

Sözel bölüm öğrencileri için ygs-3 ve Ygs-4 puanı dikkate alınacaktır.

Türkçe – Matematik öğrencileri için ise Ygs- 5 ve Ygs-6 puanı dikkate alınarak hesaplama yapılacaktır.

Puan hesaplamak isteyen öğrenciler ilk olarak her dersin ayrı ayrı netlerini hesaplamak zorundadırlar. Daha sonra her dersin ÖSYM tarafından belirlenen katsayı karşılığı ile çarparak, taban puana eklemeleri gereklidir. Taban puan sayısal ve sözel bölümü öğrencileri için 100,160 Türkçe – Matematik bölümü öğrencileri için ise 100,120’dir.

Puanınızı hesaplamak için; tıklayın.

Bir önceki yazımız olan YGS – LYS Döneminde Uykusuzluğu Nasıl Yenebilirim? başlıklı makalemizde az uyumak, sınav döneminde uyku ve ygs uyku düzeni hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM