• DOLAR
  3,0716
  % 0,0244
 • EURO
  3,3465
  % 0,0550
 • ALTIN
  125,8614
  % 0,0550
 • BIST
  79.433
  % -0,6246
Ygs Sınav Süresi

Ygs Sınav Süresi

Üniversiteye girmek isteyen öğrenciler için büyük bir adım olan YGS döneminde, öğrenciler sınava en iyi şekilde hazırlanmakta ve sınav günü emeklerinin karşılığını alarak yüksek puanlar ile iyi üniversitelere girmeyi istemektedirler. Sınava ilk kez girecek öğrenciler ve daha önce sınava girmiş olan öğrencilerin ortak endişeleri, sınav süresini yetiştirememektir. Pek çok öğrenci, sınav stresi ile birlikte YGS’de […]

Üniversiteye girmek isteyen öğrenciler için büyük bir adım olan YGS döneminde, öğrenciler sınava en iyi şekilde hazırlanmakta ve sınav günü emeklerinin karşılığını alarak yüksek puanlar ile iyi üniversitelere girmeyi istemektedirler. Sınava ilk kez girecek öğrenciler ve daha önce sınava girmiş olan öğrencilerin ortak endişeleri, sınav süresini yetiştirememektir. Pek çok öğrenci, sınav stresi ile birlikte YGS’de sorulan soruların hepsini cevaplamak için yeteri kadar zamanı olmamaktadır. YGS hazırlıklarına başlanılan ilk zamanlardan itibaren, bu konu hakkında özenli davranılmalı ve en doğru şekilde sınava hazırlanılmalıdır.

YGS sınav süresi toplamda 160 dakikadır.  Sınav; saat 10.00’da başlamakta ve 12.40’da bitmektedir. 

Cevaplanmanız istenen 1 soruya, tam olarak 1 dakika düşmektedir. Soruların hepsinin aynı süre içerisinde cevaplanması oldukça zordur. Bir soru için 20 saniye yeterliyken, bir soru için 2 dakika bile az gelebilir. Bunu sizin ayarlamanız önemlidir.

ygs-sinav-suresi

YGS Sınav Süresini Verimli Kullanabilmek İçin Neler Yapılmalı?

 • Sorulan soruların hepsini cevaplamak istiyorsanız, panik yapmadan sakin bir şekilde soruları okuyun ve ardından doğru olduğuna inandığınız şıkkı işaretleyin.

Bir soruyu yapamıyorsanız, o soru üzerinde daha çok vakit kaybetmeden başka sorulara geçin. Vaktiniz kalırsa tekrar o soruya dönebilirsiniz ama boş yere diğer soruların vakitlerinden çalmamak önemlidir.

 • YGS hazırlık sürecinde, sürekli olarak dakikaya dikkat ederek deneme soruları çözün. Evde kendiniz çalışma yaparken bile, uyguladığınız denemeler de muhakkak süre tutun ve bu süre içerisinde denemeyi bitirmeyi hedefleyin.
 • Sınav anında aşırı stresli olmak, okuduğunuz soruların güçlükle algılanmasına neden olmaktadır. Bu durumda, soru birden fazla kez okunarak cevaplanmaktadır. Bu gibi bir durumun ortaya çıkmaması için sınav anında, mümkün olduğu kadar sakin kalmaya çalışın ve bütün soruları doğru cevaplamak için dikkatinizi toplayın.

Bir önceki yazımız olan YGS Kaç Soru? başlıklı makalemizde Ygs ve Ygs kaç soru hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

2 yorum

 1. Hocam merhaba ben 12yim ama beni. Calismalarim yeterli olmadi fenbilimleri dersanesindeyim.ondan aldigim notlar ortalama 340 falan dis hekimligi iatiyorum dfakat bu puanla olmaz seneye dusunuyorum,ama busene calismalari birakmadim.cok fazla yoruluyorum. Seneye tekrar girersem sanki daha iyi olcagini duaunuyoeum.sizin fikriniz nedir

  • Ali, bu sene elinden geleni yap ama olmuyorsa istediğin meslek haricinde bir bölüm sakın seçme. Tekrar denersin.

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM