• DOLAR
  3,0728
  % 0,0635
 • EURO
  3,3450
  % 0,0102
 • ALTIN
  125,9915
  % 0,1225
 • BIST
  79.433
  % -0,6246
Ygs Tarih Çalışma Yöntemleri

Ygs Tarih Çalışma Yöntemleri

  Ygs Tarih Çalışma Yöntemleri Ygs’de tarih dersinden 17 soru sorulmaktadır. Sosyal alanından cevaplayacağınız 17 soru yalnızca sözel, dil ve eşit ağırlık öğrencileri için değil, sayısal öğrencileri için de büyük önem arz etmektedir. Peki, sizi binlerce rakibinizin önüne geçirecek bu 17 soruyu doğru cevaplamak için, tarih dersine nasıl çalışmalısınız? Sayısal Öğrencileri Tarih Dersine Nasıl Çalışmalı? […]

  Ygs Tarih Çalışma Yöntemleri

Ygs’de tarih dersinden 17 soru sorulmaktadır. Sosyal alanından cevaplayacağınız 17 soru yalnızca sözel, dil ve eşit ağırlık öğrencileri için değil, sayısal öğrencileri için de büyük önem arz etmektedir. Peki, sizi binlerce rakibinizin önüne geçirecek bu 17 soruyu doğru cevaplamak için, tarih dersine nasıl çalışmalısınız?

Sayısal Öğrencileri Tarih Dersine Nasıl Çalışmalı?

Sayısal öğrencileri, fen dersleri ile uğraşmakta iken; tarih dersine yeterince zaman ayıramayabiliyorlar; ancak 17 soruyu küçümsememeleri ve haftada 1-2 saatlerini de tarih dersine ayırmaları oldukça faydalı olacaktır.

Tarih dersine çalışırken, öğretmenlerinizin hazırlamış olduğu kısa notlar ya da konu özetli kitaplardan yararlanabilirsiniz. Kalın kitaplardan, tüm konuları tek tek okumanız, büyük zaman kaybetmenize neden olacaktır. Bu neden ile kısa anlatımlardan konulara çalışarak, konu hakkında fikir sahibi olduktan sonra, soru çözümüne geçin. Soru çözümü sırasında, tarih dersi ile ilgili pek çok soru türünü görecek ve kavrayabileceksiniz.

 Ygs tarih dersine ait soruları çözmek için; soru bankası yerine denemeleri tercih edin, yalnızca tarih bölüm denemeleri çözebileceğiniz gibi, sosyal alanına ait bölüm denemeleri de çözmeniz mümkün. Çözemediğiniz soruların çözümlerini, mutlaka öğrenin. Karşınıza çıkabilecek soru türleri, genellikle aynı tarz sorular olduğundan dolayı, sizin için yeterli olacaktır.

ygs-tarih-çalisma-yontemleri

Sözel, Dil ve Eşit Ağırlık Öğrencileri Tarih dersine Nasıl Çalışmalı?

Bu alandaki öğrencilerin birçoğu, sosyal alanından oldukça az soru kaçırdığı için, sizin de soru kaçırmanız bir lüks olacaktır. Rakiplerinizden geri kalmamak için; ygs tarih dersinden soru kaçırmayacak şekilde çalışmanız önemlidir.

Ygs tarih dersine çalışırken, sayısal öğrencileri gibi, konu özetli bir kaynağa mutlaka sahip olun. Bu kaynağı, fırsat bulduğunuz her yerde okuyabilirsiniz. Bunun yanı sıra ise; daha geniş kapsamlı bir kitap üzerinden, konuları en az 2 kere okuyun ve gerekli gördüğünüz yerleri, konu özetli kitabınız üzerine not alın.

Soru çözümü için ise; öncelikle 1 adet tarih soru bankası çözün. 2 kitabı çözmeniz, zaman kaybı olacaktır. Bunun yerine, bölüm denemelerine yönelin. Unutmayın, denemeler, o derse ait tüm konuların en kaliteli sorularının bir araya toparlandığı kaynaklardır.

Hangi alanda olur iseniz olun; çalıştığınız konuları tekrar etmeyi unutmayın. Tekrar etmediğiniz her konu, çalışırken geçirdiğiniz zamanın boşa gitmesi demek olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ygs Matematik Dersine Verimli Çalışın başlıklı makalemizde sinavsistemleri, Ygs ve ygs matematik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

24 yorum

 1. Hocam ben dil bölümündeyim, İngilizce kelime eksikliği olduğu için genelde ing paragraf çözüyorum. Bu yüzden ygs yürkçeden 27 2 8 i inmiyorum ama sosyalden 15 neti henüz geçemedim. Yani sorum şu ki böyle bir şekilde coğrafya tariha nasıl ve hangi konulara ağırlık vermem gerekir teşekkür ederim

 2. Hocam ben dil bölümündeyim ingilizce kelime bilgim yüksek değil ama paragrafları okuyarak az da olsa yapabiliyorum. Ve sürekli buna çalışıyorum. Ygs de sıkıntım büyük. Türkçe’den 30 yapıyorum ama sosyal bilimlerden henüz 15 neti geçemedim ne yapmalıyım hangi konularaalışmalıyım lütfen yardım edin (özellikle coğrafya çok kötü)

  • Deniz; delta yayınlarının coğrafya konu özetli kitapçıkları var.(Başka yayınlara da bakabilirsin.) Ondan kısa sürede konuların ana mantığını oturtabilirsin. Üzerine soru bankası ya da bölüm denemesi ile devam edersin.

 3. Hocam ben guvenderden çalışıyorum 4 saat sadece çalışmaya gidiyor ve gene anlamıyorum .boşa gidiyor sanki napmaliyim

   • Hocam video dinlememe rağmen gene hataalrim oluyor yapicam hocam bana akil verin dersler yığıldı 3. Senem bu sene .ama nedense erken başladığım halde bitiremedim

    • Yağmur, bundan sonra mümkün oldukça hatalar üzerinden git. Hata olan konularını tespit ederek neden hata yaptığının üzerinde yoğunlaş.

 4. Hocam ben önce video izledim sonra kitaptan çalıştım bütün osmanlı tarihine arkasından da bi test falan çözdüm 1 2 gün içinde. soru çözerken çok sıkıntım yok ama mesela bi anlaşma kimlerle yapıldı aklıma gelmiyor şu an konuya tekrar mı çalışayım yoksa soru mu çözeyim daha çok

 5. Hocam bu konudan çok muzdaribim tarih sorularında I-II-III şeklindeki soruları bir türlü yapamıyorum bir öneriniz var mı lütfen yol gösterin

 6. hocam lys tarihe nasıl çalışmalıyım bir türlü düzeni oturturamadımm yardımcı olursanız sevinirim

  • Aslı, kitap çalışmaları sıkıyorsa online olarak konuları izleyip yada konu özetleri ile pekiştirip soru çözebilirsin. Tarihi kolay çalışmanin başka yolu yok malesef.

 7. Hocam tarih ygs sorularında daha çokyorum var ve ben daha çok bilgi isteyen soruları yapabiliyorumm. Yorum kabiliyetimi geliştirebilmek için önerileriniz nelerdir..

  • Mira, yorum kabiliyeti tamamen okuduğunu anlamakla önemli. O nedenle hem tarih ile ilgili daha fazla kitap bitirmelisin hemde kitap okumalısın. Sanıyorum 2017 ygs için hazırlanıyorsun kitap okumayı ciddiye alırsan rakiplerinden 1 adım öne geçersin.

  • Merhaba Hasret, normalde ezberci sisteme bizde karşıyız ama ezberlemekte bir nevi çalışma yöntemidir o şekilde de anlayarak aklınızda kalır diye düşünüyorum hangi yöntem daha iyi geliyorsa onu seçebilirsin.

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM